Egyptin aavikkoalueet ovat aikoinaan olleet täysin erilainen elinympäristö.
Miljoonia vuosia sitten Pohjois-Afrikan nykyiset aavikkoalueet olivat ravinteikkaan meren peitossa.
Tiedesivusto Science Alert kertoo artikkelissaan todisteiden viittaavan, että liitukaudella alue oli trooppinen ihmemaa, jossa ravinteikas vesi ruokki kukoistavaa ekosysteemiä.
Paleontologit ovat löytäneet Abu-Tarturin alueelta uusia todisteita muinaisesta meriparatiisista. Alueelta on löytynyt kokonainen ”haiden hautausmaa”, jossa on hautautuneena useiden hailajien hampaita.
Liitukaudella, noin 145–66 miljoonaa vuotta sitten Maa oli hyvin erilainen paikka kuin nykyään: Lämpötilat olivat korkeammat eikä napajäätä ollut kuin vähän tai ei laisinkaan. Merenpinta oli nykyistä korkeammalla ja tämä koski myös Pohjois-Afrikan aluetta.
Lue myös: Syvänmeren hailajia tapetaan kauneuden nimissä – pelastaako uusi sopimus?
Alueen nykyiset laajat fosfaattiesiintymät kertovat osaltaan alueella aikoinaan velloneesta ravinteikkaasta ja kukoistavasta meriekosysteemistä.
Paleontologit löysivät etsinnöissään fosfaattikerrostumista useita hain hampaita. Joukosta havaittiin useita eri hailajeja, joista monia ei ole aiemmin todennettu eläneen nykyisen Abu-Tarturin alueella.

