Suomenlahden merikaapelien vaurioittamisesta epäillyn Eagle S -aluksen aiemmassa satamavaltiotarkastuksessa aluksesta löytyi lukuisia puutteita.
Edellinen tarkastus alukselle tehtiin Belgiassa Antwerpenissä kesäkuussa 2023, kun alus kulki vielä Marshallinsaarten lipun alla ja nimellä Norstar Intrepid.
Puutteita löytyi muun muassa paloturvallisuudessa ja henkilöstön saniteettitiloissa. Asia selviää yhtenäisiä satamavaltiotarkastuksia edistävän Paris MoU -järjestön datapankista.
Myös laivan ohjausjärjestelmän hälytykset ja valaistus olivat toimineet puutteellisesti, eivätkä kaikki aluksen ovet olleet vesitiiviitä.
Vuoden 2023 tarkastuksesta uutisoi aiemmin Ilta-Sanomat. Traficom on tänään aloittanut aluksen tarkastamisen Porvoossa, missä takavarikoitu tankkeri on ollut ankkuroituna perjantaista saakka.
