Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

DNA osti Moi Mobiilin – jatkaa omalla brändillään

Julkaistu 11.01.2019 11:13
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

DNA ostaa vuonna 2016 toimintansa aloittaneen Moi Mobiilin, jonka liittymät ovat alusta asti toimineet DNA:n verkossa.

Moi Mobiilin omistajat ovat tänään allekirjoittaneet sopimuksen yhtiön myymisestä DNA:lle. Moi
Mobiili palvelee asiakkaitaan jatkossakin omalla brändillään erillään DNA:sta.

DNA ostaa European Mobile Operator Oy:n koko osakekannan. Moi Mobiili Oy on tämän yhtiön 100-prosenttisesti omistama tytäryhtiö.

Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta.

”Olemme todella ylpeitä, että olemme pienellä huipputiimillä muutamassa vuodessa rakentaneet niin
merkittävän brändin ja palvelun, että isot markkinapelurit ovat osoittaneet kiinnostusta sitä kohtaan. DNA on alusta alkaen ollut verkko-operaattorimme ja yhteistyö heidän kansaan on ollut mutkatonta, joten ostajana he olivat luonnollinen vaihtoehto. Tämä kauppa tuo meille ison talon voimavarat panostaa entistä enemmän MOI-brändin ja asiakaskokemuksen sekä digitaalisten palvelujemme kehitykseen asiakkaitamme varten”, toteaa Moi Mobiilin toimitusjohtaja Petri Lahtinen.

Kauppa astuu voimaan välittömästi. DNA ei odota kaupalla olevan merkittävää vaikutusta DNA:n vuoden 2019 liikevaihtoon tai käyttökatteeseen.

Moin palveluksessa on noin 10 henkilöä, jotka jatkavat yhtiön palveluksessa. Samoin kumppaniverkosto jatkaa toimintaansa ennallaan.

”Tuotteet ja palvelut sekä hinnat pysyvät ennallaan ja Moi säilyy itsenäisenä yhtiönä”, on Moi Mobiili myös viestittänyt eri kanavissaan.

Moi Mobiili on erottautunut muista operaattoreista muun muassa tarjoamalla tiedonsiirtomäärältään 4 gigatavuun kuukaudessa rajoitettua liittymää 6 euron hintaan sekä laskutuksen hoitamisella automaattisesti palveluun liitetyn maksukortin kautta.

”Tuotteistuksemme on osunut kohdalleen: valtaosa kuluttajista pärjää mainiosti 4 gigan liittymällä ja kun niitä yhdistää koko perheelle, datapaketit jakaantuvat perheenjäsenten välillä käytön mukaan. Tietoisuus siitä, mistä kannattaa maksaa ja mistä ei, on koko ajan kasvussa”, kommentoi Moi Mobiilin toimitusjohtaja Lahtinen keväällä 2018.

Moi Mobiili ei ole kertonut tarkkoja lukuja toiminnastaan vuodelta 2018.

Vuonna 2017 Moi Mobiilin liikevaihto oli 4,9 miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi vuoteen 2016 verrattuna lähes kahdeksankertaiseksi ja vuoden 2017 lopussa Moilla oli noin 56 000 liittymää.

Päivitetty kello 12.12: Täydennetty artikkelia muutamilla lisätiedoilla.

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltalainen DoorDash ostaa suomalaisen Woltin 7 miljardilla eurolla – kyseessä on yksi Suomen historian suurimmista yrityskaupoistaHuhu vahvistui: Google ostaa aktiivisuusranneke- ja älykellovalmistaja Fitbitin – kaupan hinta 2,1 miljardia dollariaDNA-asiakkaat voivat olla huoletta Telenor-kaupasta – asiantuntija hehkuttaa suomalaisoperaattorin menestystä: "Tavattoman hyvässä tuloskunnossa"Nokia-puhelinyhtiö HMD Global ylsi viime vuonna 1,8 miljardin euron myyntiin – ensimmäinen toimintavuosi toi 65 miljoonan euron tappiotDNA aikoo listautua pörssin päälistalle – haussa kasvua ja tv-kehitystäElisa osti kaikessa hiljaisuudessa iPhone- ja iPad-huoltofirman
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen19:16
    Puhelimet

    Samsungilta erikoinen tuotejulkistus: Tässä on "kolmesti aukeava" älypuhelin

  • ma19:48
    Huijaukset

    Suomalaiskeksintö voitti kilpailun: Vähentänyt merkittävästi puhelinhuijauksia

  • 30.11.14:27
    Tekoäly

    Brittitutkija uskoo tekoälyn räjähtävän käsiin – vaikutukset jopa pandemiaakin suuremmat

  • 29.11.19:08
    Kuluttajariidat

    Asiakas osti television, joka meni rikki takuuaikana – myyjäliike yritti hyvittää vain alle puolet myyntihinnasta

  • 29.11.17:15
    Sosiaalinen media

    Tutkija: Nämä somepalvelut altistavat ristiriitoihin työnantajan kanssa – "Tehdään hassunhauskoja videoita"