Yhdysvaltain kongressi palaa joulutauolta ensi viikon alussa, mutta presidentti Donald Trumpin virkarikosoikeudenkäynnin alkamisesta senaatissa ei ole varmuutta. Vaikka kongressin edustajainhuone äänesti syytteiden nostamisesta joulun alla, ei puhemies Nancy Pelosi ole vielä toimittanut syytteitä senaattiin, missä virkarikosoikeudenkäynti pitäisi järjestää.
Pelosi sanoo haluavansa ensin varmistaa, että oikeudenkäynnistä tulee tasapuolinen. Republikaanienemmistöistä senaattia johtava Mitch McConnell on puolestaan vastannut, ettei hän pyrikään puolueettomuuteen, koska koko prosessi on poliittinen.
Professori Benita Heiskasen Turun yliopiston John Morton -keskuksesta sanoo, että tilanteen kehittymisestä liikkuu toinen toistaan villimpiä spekulaatioita.
– Kukaan ei todellisuudessa tiedä, miten tässä tulee käymään, Heiskanen sanoo.
Kiistassa on kyse todistajien kuulemisesta. Demokraatit haluaisivat muun muassa Valkoisen talon kansliapäällikön Mick Mulvaneyn sekä ex-turvallisuusneuvonantajan John Boltonin kertomaan valaehtoisesti siitä, kiristikö Trump Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä Yhdysvaltain sotilasavulla saadakseen itselleen poliittista etua.
Trump: Oikeudenkäynti sopii minulle
Toinen virkasyyte Trumpia vastaan koskee kongressin tutkimusten estämistä. Valkoinen talo on kieltäytynyt toimittamasta edustajainhuoneelle sen pyytämiä asiakirjoja.
Tilannetta mutkistavat demokraattien kannalta presidentinvaalit. Puolueiden esivaalit alkavat jo helmikuussa Iowassa ja New Hampshiressa. Demokraattien mahdollisista presidenttiehdokkaista viisi – kuten ja – ovat senaattoreja, jotka joutuisivat osallistumaan virkarikosoikeudenkäyntiin eivätkä ehtisi kampanjoida.