Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Dacia uudistaa laajasti mallistoaan – uutta ilmettä ja tekniikkaa

Julkaistu 29.09.2016 14:49
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

@mikkoau

Vuonna 2004 Euroopankin markkinoille esitelty Dacia on ollut myyntimenestys. Merkin myynti on noussut joka vuonna uuteen ennätykseensä ja sama trendi näyttää jatkuvan myös tänä vuonna. Dacia esittelee Pariisin autonäyttelyssä uudistuneet neljästä tärkeästä mallistaan.

Romaniassa valmistettava Dacia päivittää kertaheitolla Logan, Logan MCV, Sandero ja Sandero Stepway mallit. Kaikki mallit saavat uudistuneen ilmeen valoihin uusien LED-päiväajovalojen myötä. Myös molemmat puskurit saavat uuden ilmeen ja erityisesti crossover-henkiseen Sandero Stepway-malliin on tuotu jämäkämpää ilmettä. Myös maskit ovat aikaisempaa puhuttelevammin muotoiltu.

Mallien sisustusta on päivitetty materiaalien ja viimeistelyn osalta. Ohjauspyörä on saanut uuden ilmeen ja parempien varustelutasojen myötä kuljettaja saa pyöritellä pehmeällä nahalla viimeisteltyä rattia. Käytettävyyttä on parannettu pienten yksityiskohtien kuten muutamien kytkimien uudelleen sijoittelulla, sekä tarjoamalla lisää tilaa lokeroiden muodossa pienille tavaroille.

Tarjolla on kaikkiaan seitsemän eri voimalinjaa, joista uusin on 1,0-litrainen kolmisylinterinen moottori, joka tarjoilee 75-hevosvoimaa. Lisäksi tarjolla on samantehoinen dieselmoottori sekä 90-hevosvoimaiset bensa- ja dieselvaihtoehto.

Oman osansa uudistuksista saa myös Dacia Duster. Dacian maastohenkisimpään malliin on ensi kertaa tarjolla nyt uusi EDC-kaksoiskytkinvaihteisto. Uutuusvaihteisto on tarjolla etuvetoiseen ja 110-hevosvoimaisella dCi-dieselmoottorilla varustettuun Dusteriin.

Galleria

Kuvat: Dacia

Lisää aiheesta:

Dacian suosikkimaasturista esiteltiin toinen sukupolvi – lisää varustelua ja tyyliäMazda esitteli lippulaivansa päivitetyn version – hiottua tyyliäEuroopan myydyin pieni crossover Renault Captur sai uuden ilmeenSielukkaampi Soul – pellin alle yli 200 hevosvoimaaTältä näyttää uusi Porsche 718 Boxster – Teknavi paikalla RanskassaSkoda Yeti saa uuden urheilullisemman varustetason
DaciaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Dacia
  • 27.09.202214:09
    Autot

    Ole tarkkana, jos isket silmäsi tähän edulliseen sähköautoon – "Ei virallista huoltoverkostoa"

  • 16.06.202206:24
    Autot

    Tämä on suomalaisten mielestä kaikkein aliarvostetuin automerkki – "Yllättävää"

  • 19.12.202111:01
    Autot

    Kolaritestissä pahasti sukeltanut sähköauto palkittiin järkiostoksena – "Rohkaisee meitä jatkamaan samalla tiellä"

  • 09.12.202106:24
    Autot

    Kahdelle eurooppalaiselle sähköautolle umpisurkea tulos kolaritestissä – yhteensäkin vain yksi tähti: "Aikoinaan synonyymi turvallisuudelle"

  • 05.09.202113:57
    Autot

    Halpismerkki esitteli täysin uuden automallin – Joggerista leivotaan Dacian ensimmäinen hybridi