Chiliennätys rikottiin – haastaako Suomi vielä maailman tulisimman?
Maailman tulisimman chilin titteli on nyt virallisesti vaihtunut.
Yhdysvalloissa on rikottu virallisesti maailman tulisimman chilin ennätys. Etelä-Carolinassa kasvatetun Carolina Reaper -chilin tulisuudeksi mitattiin paikallisessa yliopistossa 1 569 300 Scovillea. Näin ollen chili ohitti tulisuudellaan edellisen ennätyksen haltijan Trinidad Moruga Scorpionin 300 000 yksiköllä ja noteerattiin myös virallisesti Guinnesin ennätysten kirjaan.
Chilin virallinen tulisuusasteikko mitattiin Carolina Reaperin tulisimman erän keskiarvosta. Tulisin yksittäinen chili oli huimat 2,2 miljoonaa Scovillea. Jotain chilin tulisuudesta kertoo se, että tavallinen tulinen jalapeno yltää asteikolla vain 5000 Scovilleen. Tulisin Carolina Reaper on siis 440 kertaa tulisempi kuin jalapeno.
Ohittaako suomalainen chili Carolina Reaperin?
Suomalainen chilimestari Jukka "Fatalii" Kilpinen jalosti viime vuonna Moruga Scorpion -chilistä tiettävästi maailman tulisimman chilin. Fatalii Gourmet JIGSAW- lajike oli usean vuoden jalostuksen lopputulos.
– Fatalii Gourmet JIGSAW on jalostettu edelleen C. chinense var. ’Moruga Scorpion’ -lajikkeesta, joka pitää tällä hetkellä hallussaan maailman tulisimman chilin titteliä. Tulisuutta on tullut vielä reilusti lisää ja sen huomaa ihan suutuntumalla, Kilpinen kertoi viime helmikuussa.
Virallista luokitusta JIGSAW-lajikkeen tulisuudelle haetaan kuitenkin vasta tänä vuonna, kun lajike on valmis mitattavaksi. Uusi lajike vaatii useamman sukupolven vakiintuakseen. Voi siis olla, että maailman tulisimman chilin titteli saadaan vielä tänä vuonna Suomeen.
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
23:45
Tshekin NHL-tähti upotti Norjan – Slovakia vaivoin voittoon Italiasta
-
23:28
Venäjä harkitsee vaihtavansa ukrainalaisen oligarkin Azovstalin sotilaihin – MTV seuraa sotaa
-
23:17
Tshekin tehohyökkääjä ajettiin kylmäksi – tuomareilta omituinen ratkaisu
-
22:54
Lyon valloitti naisten Mestarien liigan – finaalissa kaatui Barcelona
-
22:45
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:36
Poliisi etsii Vihdissä kadonnutta 62-vuotiasta naista, jolla on koira mukana
-
22:33
Kristjan Ceh kiskaisi kiekon Timanttiliigan ennätyslukemiin – näin posketon kaari lähtee
-
22:32
Kalle Rovanperä iski Marcus Grönholmille legendaarisen kuitin suorassa lähetyksessä – tämä vastaus räjäytti pankin
-
22:11
Poliisin tehovalvonnassa paljastui useita huumausainerikoksia Kalliossa – alueelta poistettiin 300 henkilöä
-
22:10
Marcus Grönholm esiintyi yllätysroolissa – MM-rallitähti esitti vastustamattoman tarjouksen: "Jutellaanpa vähän kisan jälkeen!"
-
22:05
Media: Kylian Mbappe teki päätöksensä – La Liga jyrähti PSG:lle: "Hävytöntä"
-
22:00
Kalle Rovanperä kiinni voitossa, huimat lähtökohdat päätöspäivään – näin eteni Portugalin MM-rallin lauantai
-
21:56
F1-aika-ajosta tutkinta: Tuomaristo kutsui saman tallin kuskit kuultavaksi
-
21:42
Jaakko Saariluoma sai kuulla kunniansa Ina Mikkolan roastissa: "Geneerinen setämiehen naama"
-
21:35
Jokinen ja Kivi valitsivat Itävalta-ottelun parhaat Leijonat: "Kyllä tämä on Ollin vika"
-
21:26
Saudi-Arabiassa toteutui ensimmäinen lento naisten kipparoimana
-
21:21
Toimittaja haukkui Antti Raantaa ala-arvoisesti – Carolina Hurricanes löi jauhot suuhun nollapelin jälkeen
-
21:17
Tiia Koivisto ylsi harvinaiseen golfsaavutukseen – suomalaistähti riensi ratkaisuhetkellä avuksi
-
21:04
Yksi ihminen kuoli ja kymmeniä loukkaantui harvinaisen pyörremyrskyn iskettyä Länsi-Saksassa – kattoja repeytyi irti ja puita irtosi juurineen
-
20:56
"Katastrofi!" – Ruotsin päävalmentaja haukkui MM-kisojen otteluohjelman lyttyyn
-
Lataa lisää