Brasilialainen Flamengo nousi 3–1-voittoon englantilaisseura Chelseasta Philadelphiassa pelatussa seurajoukkueiden MM-kisojen D-lohkon ottelussa.
Pedro Neto vei Chelsean johtoon, mutta Flamengon vaihtomies Bruno Henrique tasoitti 62. minuutilla ja Danilo iski 2–1 kolme minuuttia myöhemmin.
Chelsean mahdollisuudet romahtivat 68. minuutilla, kun Nicolas Jackson otti punaisen kortin rajusta taklauksesta. Vaihdosta tullut senegalilaishyökkääjä ehti olla kentällä vain viisi minuuttia ennen suihkukomennustaan.
Wallace Yan teki Flamengon kolmannen maalin reilut parikymmentä minuuttia ennen loppuvihellystä.
Voiton myötä Flamengo varmisti jatkopaikkansa. Kuudentoista parhaan joukkoon eteni myös Bayern München, joka kukisti argentiinalaisen Boca Juniorsin 2–1.
Bayern Münchenin voitto Boca Juniorsista Miamissa oli ensimmäinen brasilialaisen tai argentiinalaisen joukkueen tappio MM-turnauksessa. Bayernin maaleista vastasivat Harry Kane ja Michael Olise.