Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa alkoi tänään hyväntekeväisyysjärjestö Brother Christmasin toimintaan liittyvien rahankeräysrikossyytteiden käsittely.
Syytettyinä ovat Brother Christmasina tunnettu ja sittemmin perussuomalaisten kansanedustajaksi noussut Ari Koponen ja kaksi muuta yhdistyksen hallituksen jäsentä.
Koposta syytetään myös erillisestä rahankeräysrikoksesta hänen Ari Koponen Events -toiminimeensä liittyen.
Syytteet koskevat vuosia 2016–2017, jolloin Ari Koponen Eventsillä tai Brother Christmas -yhdistyksellä ei ollut rahankeräyslupaa. Kaikki kolme kiistävät syyllistyneensä rikoksiin.
Pörssikaupasta saadut varat auttoivat alussa
Brother Christmasina tunnettua Ari Koposta kuultiin oikeudessa, mutta hän ei halunnut kommentoida syytteitä medialle oikeussalin ulkopuolella.
Koponen kertoi tehneensä aiemmin pörssikauppaa, mistä hän tienasi sen verran, että hän pystyi aloittamaan hyväntekeväisyystoiminnan pro bono eli hyväntekeväisyytenä ilman palkkaa.
Koponen aloitti hyväntekeväisyystoimintansa joulukuun alussa 2015.
– Pyrin viemään apua mahdollisimman monelle sitä tarvitsevalle. Toiminta alkoi kasvaa melko nopeasti ja Facebook-sivuille tuli lyhyessä ajassa kymmeniätuhansia seuraajia, Koponen kertoi oikeudessa.
Miljoona euroa lahjoituksia
Brother Christmas-yhdistys perustettiin marraskuun lopulla 2016. Koponen pyöritti itsekseen hyväntekeväisyystoimintaa. Yhdistyksellä oli hallitus, mutta se kokoontui vain kun oli pakko.


