Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Biden ei tuo pikavoittoja Suomen viennille, uskoo Keskuskauppakamari

/ Splash News
Julkaistu 20.01.2021 14:03

MTV UUTISET – STT

Maailmantalous ja Suomen vienti hyötyvät Yhdysvaltain vallanvaihdoksesta, mutta mitään pikavoittoja ei ole luvassa, arvioi Keskuskauppakamari.

Keskuskauppakamarin mukaan Joe Bidenin kauppapolitiikka on ennakoitavampaa kuin presidentti Donald Trumpin, mutta suurvaltajännitteet ja kauppakiistat eivät häviä mihinkään.

–  Euroopassa ja Suomessa on syytä iloita, kun Valkoisessa talossa aloittaa meidät tunteva ja meistä poliittista ja taloudellista kumppania hakeva presidentti, mutta mitään nopeita ratkaisuja terästulleihin ja muihin kauppakiistoihin EU:n kanssa tuskin on odotettavissa, muistuttaa Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori tiedotteessa.

Amerikkalaisia tuotteita amerikkalaisella työllä on myös demokraattien johtava periaate, jonka varaan myös presidentti Biden rakentaa Yhdysvaltain talouden elvytystoimet sekä talous- ja kauppapolitiikkansa. Täten ne Yhdysvalloissa toimivat yli 250 suomalaisyritystä, jotka jo nyt luovat työpaikkoja ja tuovat tuotantoa maahan, ovat ensisijaiset hyötyjät maan tulevista elvytystoimista.

–  Toki uutta vientikauppaa voi löytyä Bidenin hallinnon uusista infra- ja ilmastoinvestoinneista, mutta mitään helppoja mahdollisuuksia ei ole tarjolla, varsinkin kun maan julkiset hankinnat eivät suosi ulkomaisia toimijoita, Vuori arvioi.

Haasteena kolmiodraama EU-USA-Kiina

Haasteena Suomelle on kolmiodraama EU–Yhdysvallat–Kiina. Suomi on Euroopassa yksi niistä maista, jotka ovat eniten riippuvaisia Yhdysvaltain ja Kiinan talouksista.

Vaikka Suomen ulkomaankaupasta EU:n sisämarkkinoiden merkitys on yli 50 prosenttia, on Suomen talouskasvu vahvasti riippuvainen Yhdysvaltain ja Kiinan markkinoiden loppukysynnästä.

–  Kolmiodraamassa EU–USA–Kiina kaikki keskinäisten suhteiden jännitteet voivat vaikuttaa negatiivisesti Suomen talouteen, Vuori varoittaa.

Hänen mukaansa Suomen on syytä olla nyt erityisen valpas ja aktiivinen, kun EU päivittää kauppasuhteitaan niin Kiinan kuin Yhdysvaltain kanssa.

Lisää aiheesta:

Näin Trumpin ja Xin tapaaminen näkyy suomalaisten lompakoissaUSA kestää täyden kauppasodan paremmin kuin EU, Suomi on kärsijöiden kärkipäässä: "Syytäkin olla huolissaan"Tätä on USA:n ja Suomen välinen kauppa ennen tullisotaa – korvaavat kauppakaverit jo mielessäYllättävä uhka idästä – näin Trumpin tullit iskisivät SuomeenEK:n johtaja: Bidenin vaalivoitto olisi suomalaisille vientityrityksille hyvä uutinen – erityisesti hyötyisivät uudet teknologiat ja uusituvan energian ratkaisutAsiantuntija: Kiina pelaa kauppasodassa hyvin pitkää peliä – talouskasvu on hallinnon kivijalka
YhdysvallatKiinaEUBidenin YhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 07:15
    Kiina

    Yhdysvallat ja Kiinan taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita

  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • Eilen16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • Eilen15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi