Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Audi-pomo tunnustaa: F1-projektia jarrutellaan – "Aloitimme keskustelut

Audin odotetaan aloittavan formula ykkösissä vuonna 2026.
Audin odotetaan aloittavan formula ykkösissä vuonna 2026.2022 Getty Images
Julkaistu 01.09.2024 18:13
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

@anssishemeikka

Tätä nykyä Sauberina F1-sarjassa kilpailevan tallin on määrä muuttua Audiksi kaudelle 2026. Uusi tulokas on kuitenkin päättänyt jarrutella F1-suunnitelmiaan.

Audi kertoo asettaneensa "realistisemman" tähtäimen F1-projektilleen sen jälkeen, kun talli sai valmiiksi analyysin valmistautumisestaan debyyttikauteen 2026.

Saksalainen autojätti ilmoitti alun perin tavoittelevansa osakilpailuvoittoja kolmen vuoden sisällä mukaantulostaan, mutta Audin toimitusjohtajan Gernot Dollnerin mukaan Audi on "kalibroinut aikajännettään uudelleen".

– Olemme tietoisia siitä, että siitä tulee useiden vuosien ohjelma. Aloitimme keskustelut, kuinka kunnianhimoisia voimme olla, mutta emme ole saaneet niitä keskusteluja vielä päätökseen, Dollner sanoi BBC:n mukaan.

Dollner lisäsi Audin "arvioineen uudelleen" F1-ohjelmaansa viime vuonna, mutta ettei yhtiö ole koskaan harkinnutkaan F1-hankkeen hylkäämistä.

– Nyt on todellakin oikea hetki. Päätös oli hyvin valmisteltu kaksi ja puoli vuotta sitten. Arvioimme sen uudelleen viime vuonna ja uskomme, että F1 ja Audi on täydellinen pari – se sopii strategiaamme ja olemme onnellisia tästä projektista tietäen sen olevan kunnianhimoinen ja vaativan aikaa.

Audin on määrä ottaa Sauberin omistajuus ja hallinta ensi kauden ensimmäisen neljänneksen jälkeen suoritettuaan samalla tallin hallintoon liittyvät uudelleenjärjestelyt.

Dollner puhui lyhyesti medialle Italian gp:n yhteydessä yhdessä Audin tallipäällikkönä aikanaan toimivan Mattia Binotton rinnalla. Päätöstä Nico Hülkenbergin tallitoverina kaudella 2025 toimivasta kuljettajasta ei ole kaksikon mukaan vielä tehty.

Binotton mukaan Audi "ei voi hyväksyä" MM-sarjassa viimeisenä majailevan Sauberin nykyistä kilpailukykyä.

LUE MYÖS: Törttöillyt F1-kuski ajokieltoon

Italian Kimissä havaittiin heti samankaltaisuus Räikkösen kanssa

Lisää aiheesta:

Autojätin F1-paluu ongelmissa – "Aika loppumassa kesken"Red Bull -pomo huhutusta megakaupasta: ”Valtavia kysymysmerkkejä ylitettävänä”McLaren antoi pakit – muut F1-tallit haluavat keskusteluihin Audin kanssaF1-heittopussille povataan "Ferrari-kopiolla" huimaa harppausta – kilpailijoita kismittää: "Se on huolenaihe"Autojätti harkitsee vakavasti F1-sarjaan liittymistä – "Päätös on tehtävä pian"Perinteikäs F1-talli myytävänä! Williams-nimi saattaa kadota lähtöruudukosta, pääyhteistyökumppanin sopimus irtisanottiin
F1MoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:23
    Mika Häkkinen

    Mika Häkkisen hämmästyttävä F1-väite nousi esiin – "Häntä pilkattiin noista väitteistä"

  • ti19:05
    Christian Horner

    Christian Horner välttää lakituvan – kovia syytöksiä esittänyt nainen maksettiin muhkealla summalla hiljaiseksi

  • ti11:06
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottasta revitään kahteen suuntaan – paljastus Mercedeksen toimista: "Puhuvat siitä"

  • ma13:24
    McLaren

    Raivostunut F1-tähti teki jäätävän tempun tallipomolleen

  • ma12:03
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton kohautti – sai painokelvottoman ryöpytyksen tiimiradiossa