Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Askel kohti talvea: Yöpakkaset purevat tulevina öinä – Viherpeukalo, suojaa kasvisi!

Matti Hietala
Julkaistu 24.09.2018 20:41
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Alkava viikko hivuttaa Suomea sään osalta lähemmäs talvea. Luvassa on yöpakkasia, myrskytuulia ja Lapissa myös lunta.

MTV Uutisten meteorologi Mette Mannosen mukaan Lapissa on ensi yönä pakkasta. Matalimmillaan lämpötila voi laskea jopa 5 pakkasasteeseen.

Myös muualla maassa liikutaan nollan tuntumassa, ja paikoitellen saattaa esiintyä myös pakkasta.

– Tiistai on etelässä poutainen, mutta Pohjois-Suomen yli kulkee iltapäivällä sadealue. Silloin Lapissa räntä- ja lumisateet ovat mahdollisia, Mannonen sanoo.

Keskiviikon aikana Suomen yli kulkee saderintama. Tuulet voimistuvat, ja merialueilla esiintynee myrskytuulia.

– Loppuviikolla kylmä ilmavirtaus vallitsee yhä, ja etelässäkin voi esiintyä yöpakkasia, Mannonen kertoo.

Kasvit suojaan pakkaselta

Yöpakkaset ovat petollinen vitsaus monien muiden ohella esimerkiksi puutarhureille. Viherpeukaloiden kannattaakin olla tulevien öiden osalta valmiina etenkin pohjoisessa.

Plantagenin mukaan kylmälle altistuvat etenkin ruukkukasvit, jotka kannattaa siirtää mahdollisuuksien mukaan talon sisälle. Jos tämä ei ole mahdollista, kasvi kannattaa siirtää seinänviereen ja kääriä esimerkiksi kuplamuoviin, pahviin tai muuhun eristävään materiaaliin.

Puutarhassa kasvavia kasveja ja pensaita voi peitellä erillisillä hallaharsoilla. Jos harsoa ei ole, muutkin peitteet toimivat, ja hätätapauksessa jopa sanomalehdestä on hyötyä.

Lisää aiheesta:

Meteorologi varoittaa liukkaudesta – pitääkö talvirenkaat kaivaa jo esiin?Sää: Suomi jakautuu viikonloppuna kahtiaHyvästi aurinkoiset ulkoilusäät! Luvassa tuulta, sateita ja jopa lunta – myös myrskypuuskat mahdollisiaVihdoin lunta eteläänkin? Sankka lumipyry lähentelee: "Tässä on potentiaalia vaikka mihin"Rankkasateiden keskelle pieni valonpilkahdus: Jopa hellettä luvassa lauantaina, sen jälkeen syysmyrskyt lähestyvät – "Sunnuntaina voi nukkua pitkään ja pitää lukupäivän"Takatalvi on totta eteläisintä Suomea myöten – luvassa jopa puolen metrin lumikertymiä ja 20 asteen yöpakkasia
SääTalviKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen12:11
    Talvi

    Uusi jouluennuste paljastaa, missä lumiraja kulkee – Pekka Pouta: "Kyllä ihme voi aina tapahtua"

  • ke18:36
    Politiikka

    Hallitus näyttää päässeen sopuun ilmastokiistassa

  • ke14:59
    Aurinko

    Näistä syistä aurinko jää usein piiloon talvella – Pekka Pouta: "Auringon näkyminen todellakin poikkeus"

  • ke11:46
    Itsenäisyyspäivä

    Pekka Pouta: Laaja sadealue vyöryy Suomeen

  • ti10:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan synkkä ennuste etelään: "Samalla mennään jouluun saakka"