MV-julkaisun päätoimittajaksi itseään tituleeraava Ilja Janitskin saisi pahimmillaankin sakkoja tai lyhyehkön vankeusrangaistuksen. Näin arvioivat kolme STT:n haastattelemaa suomalaista rikosoikeuden professoria.
Helsingin käräjäoikeus on määrännyt Ilja Janitskinin vangittavaksi poissaolevana useiden MV-julkaisuun liittyvien rikosepäilyjen takia, ja espanjalainen tuomioistuin päätti hiljattain luovuttaa hänet Suomeen. Janitskin on kuitenkin ilmoittanut, ettei suunnittele Suomeen palaamista.
Tässä vaiheessa ei ole varmaa, johtaako mikään epäilyistä syytteeseen saati tuomioon.
"Matkustuskielto ei ole käyttökelpoinen rangaistus"
Janitskinia odottaa Suomessa joka tapauksessa keskeneräinen esitutkinta ja mahdollinen syyteharkinta, joiden aikana tuomioistuin voisi harkita Janitskinin määräämistä tutkintavankeuteen tai matkustuskieltoon.
Matti Tolvanen Itä-Suomen yliopistosta huomauttaa, että Janitskin on jo aiemmin määrätty vangittavaksi. Tutkintavankeuden puolesta puhuu sekin, että pakoilusta on jo selkeä näyttö.
– Matkustuskielto ei ole kovin käyttökelpoinen, koska se ei estä epäillyn maasta poistumista, Tolvanen sanoo.
Tutkintavankeuden tai mahdollisen matkustuskiellon kestoon professorit eivät ota kantaa. Kimmo Nuotio Helsingin yliopistosta muistuttaa, että vangitsemisen tai matkustuskiellon edellytyksiä arvioidaan säännöllisesti ja vastaaja vapautuu heti, kun edellytyksiä ei enää ole.
