Asiantuntija kertoo kaksi tapaa suojautua katupölyltä: "Kuka vain voi saada oireita"
Katupölyn ruuhkaviikot ovat täällä taas. Mikä avuksi, kun silmät vuotavat ja nokka on tukossa?
Moni suomalainen kärsii keväisin jonkinasteisesta siitepölyallergiasta luonnon herätessä taas henkiin pitkän talven jäljiltä. Lisäksi moni oireilee myös katupölyn takia.
Huhtikuu onkin katupölyn kannalta erityisen haastavaa aikaa. Tilanteen huomaa tarkastelemalla ilmanlaatua eri kaupungeissa. Esimerkiksi Helsingissä tilanne on ollut paikoittain poikkeuksellisen huono.
Viiden Jälkeen -ohjelman vieraana katupölyn aiheuttamista ongelmista ihmisten arjessa keskusteli asiantuntija Kaisa Toikko Allergia- ja astmaliitosta.
Yllä olevalla videolla Toikko listaa kaksi tärkeää vinkkiä siihen, kuinka katupölyltä voi halutessaan yrittää suojautua.
Kuka vain voi saada oireita
Katupöly saa alkunsa joka kevät, kun autojen renkaat jauhavat asfaltin pintaa ja hiekoitushiekkaa. Kaupungit ja kunnat pyrkivät löytämään keinoja nujertamaan kuivan katupölyn nousemisen ilmaan, mutta selkeitä ratkaisuja ei vielä ole löytynyt. Sen takia katupölyn kanssa ei voi muuta kuin koittaa elää.
– Katupölyoireilu ei ole allergiaa, vaan ne ovat ärsytysoireita. Kuka vain voi siis saada oireita, Toikko sanoo.
Yleisimmin katupöly kuitenkin vaikuttaa allergikkoihin, joiden limakalvot ovat jo valmiiksi ärtyneitä siitepölyn takia.
– Onhan yksilöllistä, millaisia oireita tulee, Toikko huomauttaa.
Toivoa on, että vappuun mennessä katupölyttäminen olisi jo ohi tämän vuoden osalta.
Lue myös: Allergiaa ei voi testata etukäteen: "Jos ampiainen ei ole pistänyt, ei allergiaa silloin ole"
Kuume ja lihassäryt eivät kuulu katupöly- tai allergiaoireiluun
Moni ei tiedä, että kevätflunssa voikin todellisuudessa olla katupölyn aiheuttamaa ärsytystä hengitysteissä ja silmissä.
Silmien punoitus, hengenahdistus ja tukkoisuus voivat kieliä tavallisesta flunssasta, siitepölyallergiasta, katupölyärsytyksestä tai pahimmassa tapauksessa tällä hetkellä koronatartunnasta.
– Ei ole aina ihan helppoa ja eikä vättämättä voi oireista tietää, että mistä on kyse, Toikko huomauttaa.
– Lihassäryt ja kuumeet vinkkaavat virusperäiseen infektioon ja ne eivät kuulu katupöly- tai allergiaoireiluun.
Toikko vinkkaa käyttämään allergiaoireisiin antihistamiinia. Jos kyse on katupölyn aiheuttamasta ärsytysoireilusta, eivät allergialääkkeet siihen tehoa. Tällä hetkellä ei kuitenkaan kannata jäädä oireiden kanssa miettimään.
– Suositus on, että koronatestiin uusissa oireissa, jos ei voi olla ihan varma, mistä on kyse ja ainahan ei voi olla, Toikko muistuttaa.
Alla olevalla videolla on Allergia- ja Astmaliiton asiantuntija Kaisa Toikon haastattelu kokonaisuudessaan.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Uusimmat
-
00:02
Wilma Murto säkenöi Münchenin illassa – katso tunteikkaat kuvat
-
23:55
Wilma Murto paljasti Ylelle: toimi huumassa vastoin valmentajan ohjetta
-
23:54
Rajuilma on menettänyt tehoaan, yli 6000 taloutta ilman sähköä – MTV seuraa ukkosmyrskyn etenemistä
-
23:51
Kabulissa valtava räjähdys moskeijassa kesken iltarukouksen – uhrien joukossa moskeijan imaami
-
23:39
Silja Kosonen ja Krista Tervo eivät saaneet irti parastaan – moukarin finaalissa surkea taso
-
23:36
Israel ja Turkki palauttivat diplomaattisuhteensa ennalleen
-
23:22
Sauli Niinistöltä huikea kommentti EM-sankari Wilma Murrosta
-
23:18
Wilma Murto EM-kultaan käsittämättömällä Suomen ennätyksellä!
-
23:14
Ukrainassa hätätilanneharjoituksia ydinkatastrofin varalta
-
23:07
Ukraina myöntää Venäjän edistyneen Donetskin kaupungissa, ainakin 12 venäläissotilasta kuollut tukikohtaan tehdyssä iskussa – MTV seuraa sotaa
-
22:43
Robert Helenius kohtaa nyrkkeilyn supertähden! Suomalaiselta luja lupaus – Wilderiltä huimaa puhetta matsista
-
22:42
Sanna Marinin bilevideo leviää somessa – juhlii useiden julkkisten kanssa
-
22:40
Venetsian pormestari raivostui kaupungin keskustassa surffanneille: "Idiootit pilkkaavat kaupunkia"
-
22:13
Santeri Kuusiniemi taisteli välierissä kelpo ajan – suosikki kompuroi pahasti
-
21:58
Esapekka Lapilla valttikortti sopimusneuvotteluissa – "Hän on valmis siihen"
-
21:35
Valas kaatoi suppailijan alas laudalta – katso video
-
21:30
Ezra Miller hakeutui hoitoon moninaisten mielenterveysongelmiensa vuoksi: "Haluan pyytää anteeksi"
-
21:28
Nuoret Leijonat välieriin MM-kisoissa – Roby Järventielle hurjat tehot
-
21:18
JYP-lupaus teki NHL-sopimuksen
-
20:46
YK: Rohingyojen paluu Myanmariin voi olla yhä vaarallista
-
Lataa lisää