Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Kaikkonen onnellisena perheenlisäyksestä: Tätä on odotettu syksystä asti

Lehtikuva
Julkaistu 31.12.2015 12:28
Toimittajan kuva
Rebeca Romero

rebeca.romero@mtv.fi

Antti Kaikkonen ja Satu Taiveaho ovat onnensa kukkuloilla perheenlisäyksestään. 

Kansanedustaja Antti Kaikkonen (kesk) kertoi torstaina Twitter-tilillään, että hän ja hänen puolisonsa Satu Taiveaho saivat joulun alla toisen lapsen. 

Lastenvahtivuorosta tavoitettu Kaikkonen kertoo, että kolmevuotias tyttölapsi saapui heidän perheeseensä joulun alla. 

– Tämä on erittäin iloinen asia meille. Tätä on odotettu jo pitkään. Tyttö tuli meille ennen joulua. Meillä olikin hyvin omanlainen perhejoulu, Kaikkonen kertoo. 

Pariskunnalla on entuudestaan pieni poikalapsi, joka tuli perheeseen lokakuussa 2014. Ajatus toisesta sijaislapsesta kasvoi Kaikkosen mukaan pikkuhiljaa.

Satu TaiveahoSatu Taiveaho ja Antti Kaikkonen näyttävänä Linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.Lehtikuva

– Syksyllä ilmoitimme sosiaaliviranomaisille, että olisimme valmiita ottamaan toisen sijaislapsen ja nyt muutama viikko ennen joulua saimme tiedon, että saisimme tyttären, Kaikkonen sanoo. 

Hänen mukaansa perheen poika ja uusi tyttö ovat tulleet jo hyvin toimeen keskenään.

– Meillä on nyt kaksi taaperoa, toinen on kaksivuotias ja toinen kolmevuotias. Toivottavasti kaikki menee hyvin. Lapset ovat meille hyvin tärkeä asia. 

Mahdollisesta kolmannesta lapsesta Kaikkonen ei vielä osaa sanoa juuta eikä jaata.

– Katsotaan tulevaisuudessa sitten, mutta ihan vähään aikaan kolmas lapsi ei ole meillä suunnitelmissa, Kaikkonen sanoo. 

Lisää aiheesta:

Antti Kaikkonen sai ensimmäisen biologisen lapsensa: "Uusi elämä on syntynyt"Antti Kaikkonen vahvistaa vauvahuhut – perheenlisäystä tulossa kesällä uudeen rakkaan kanssa Antti Kaikkosen perhe muutti uuteen kotiin: Lapset saivat vihdoin omat huoneetJutta Urpilaisen unelma kävi toteen – haaveillut perheestä jo vuosiaAntti Kaikkonen iloitsee perheonnesta: Kotona riittää vilskettä ja vipinääVastoinkäymiset ravistelivat – Kaikkosen ja Taiveahon pitkä tie kahden lapsen sijaisvanhemmiksi
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • 16:55
    Esko Eerikäinen

    Esko Eerikäiselle kävi köpelösti moottoripyörän kanssa: "Ei ajeta metriäkään"

  • 15:47
    Antti Luusuaniemi

    Antti Luusuaniemi jakoi harvinaisen kuvan tyttärensä kanssa – luo uraa artistina

  • 13:17
    Anssi Kela

    Suomirokin "Vihreä kuula" sai järjettömän joulukalenterin: Anssi Kela kertoo, miten aikoo selvitä yli 50 kilon syöntiurakasta

  • Eilen13:47
    Maajussille morsian

    Maajussi-parin syksyiset kuvat hurmaavat – "Hienointa on tuo rakkaus ja lämpö"

  • Eilen09:35
    Sofia Richie

    Sofia Richie odottaa perheenlisäystä