Anssi Jaakkola

Julkaistu 10.09.2008 09:55(Päivitetty 02.09.2010 14:25)

SK Slavia Praha
13.3.1987
Maalivahti
196/90
MO: 0/0

Anssi Jaakkola teki nimeä Suomen alle 21-vuotiaiden EM-kisoissa Ruotsissa, jossa pääsi ykköstorjujaksi Tomi Maanojan loukkaannuttua. Italiassa seurajoukkuetasolla ei läpimurtoa tullut ja pari vuotta meni katsellessa penkkiä. Siirto Tshekkiliigaan toi viimein kaivatun ykköstorjujan paikan ja vastuuta. Elintärkeä siirto uran kannalta ja antaa mahdollisuuden nuorelle miehelle kehittyä maailmanluokan maalivahdiksi. Talenttiahan miehessä on vaikka millä mitalla ja todella komeat lähes kaksimetriset maalivahdin raamit.

- Mielenkiintoinen maalivahti. Hiton isokokoinen, joten raamit ovat ainakin kohdallaan. Luonteeltaan rento, eikä ota turhia paineita.

- Pari vuotta oli seurajoukkuevalintojen takia hakemista, mutta nyt mies torjuu säännöllisesti hyvässä liigassa. Anssi on vielä nuori ja omaa mahdollisuudet kehittyä vaikka mihin saakka, Antti Niemi kertoo.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo