Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Annika Saarikko: Puoliväliriihessä keskusta tyrmää yritysverojen noston ja vaatii muutoksia työttömyysturvaan

2:05MTV Uutisten kyselyn perusteella keskustan piiriaktiivit uskovat puolueensa pysyvän hallituksessa, mutta kuntavaalien tulos arveluttaaKatso myös: MTV Uutisten kyselyn perusteella keskustan piiriaktiivit uskovat puolueensa pysyvän hallituksessa, mutta kuntavaalien tulos arveluttaa.
Julkaistu 04.03.2021 14:01
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko (kesk.) esitteli tänään puolueensa tavoitteita hallituksen puoliväliriihessä huhtikuussa. Keskusta ei hyväksy yritysten aseman heikennyksiä ja vaatii uusia työllisyystoimia.

Kannatusalhossa kuntavaaleihin lähtevä keskusta julkisti tänään talous- ja yhteiskuntapolittiset linjauksensa, joissa on sekä pitkän että lyhyen aikavälin tavoitteita. Puheenjohtaja Annika Saarikon lisäksi ohjelmaa esittelivät valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) ja varapuheenjohtaja Markus Lohi (kesk.)

Keskustan ohjelma tähtää kestävään talouskasvuun ja työllisyysasteen nostamiseen vähitellen 77 prosenttiin, jotta hyvinvointipalvelut voitaisiin taata. Valtion velkaantumisen pitäisi ohjelman mukaan talouskasvun ja muiden toimien perusteella taittua tämän vuosikymmenen loppuun mennessä.

Yritysten ja yrittäjien asema on kasvuohjelmassa keskeinen. Myös koulutusta ja työperäistä maahanmuuttoa tarvitaan.

– Työllisyystilanne on nyt vakava. Työllisyysasteessa 70% on hyvinvointiyhteiskunnan kantokyvyn raja, totesi Saarikko.

– Suomi on nyt tienhaarassa. Keskusta valitsee sen tien, joka perustuu kestävään talouskasvuun, yhteiskunnan elinvoimaan, rakenteellisiin uudistuksiin ja velkaantumisen lopettamiseen, kuvaili Saarikko.

Keskustan mielestä syntyvyyden lisäyspyrkimyksen ohessa myös työperäinen maahanmuutto on välttämätöntä.

Perinteiseen tapaan keskustan ohjelmassa painotetaan myös alueiden etua. Valokuidut, väylät ja investoinnit tukisivat etätyötä ja alueiden elinvoimaa.

Keskusta lähtee taisteluasenteella puoliväliriiheen

Hallituksen puoliväliriihessä keskusta aikoo vaatia uusia työllisyyttä edistäviä toimia.

– Emme etukäteen sulje pois mitään muuta kuin perheitä haittaavan kotihoidon tuen leikkaamisen, sanoi Saarikko.

– Esitämme ansiosidonnaisen työttömyysturvan kehittämistä työllistymistä tukevaksi, paikallisen sopimisen lisäämistä ja yli 55 vuotiaiden työntekijöiden työmarkkina-aseman kehittämistä, luetteli Saarikko.

Myös perikeskustalainen toimintojen ja virkojen hajasijoittaminen ja paikkariippumaton työ olivat listalla.

Saarikon mukaan työvoimatarpeen kattamiseksi myös työperäistä maahanmuuttoa on alettava edistää.

Keskusta tyrmää yritysverojen korotukset

Keskusta tyrmää muun muassa SDP:n ja vasemmistoliiton piiristä esitetyt yritysverojen korotukset.

– Yritysten asemaa ei heikennetä. Sellaiset esitykset keskusta tyrmää, oli Saarikon viesti hallituskumppaneille.

– Yritysten ja yrittäjien verotusta ei koroteta, vahvisti valtiovarainministeri Vanhanen.

Sen sijaan Vanhanen lupaili yritykselle väliaikaista tappiontasausmallia, jolla koronan aiheuttamia menetyksiä voisi järjestellä.

Pitkällä tähtäimellä yritysverotusta pitäisi Vanhasen mielestä kehittää investointeihin kannustavaksi. Esimerkkinä Vanhanen mainitsi Viron, jossa yrityksillä on huomattavasti keveämpi verokohtelu, kun ne keräävät omia pääomia tuleviin tarpeisiin.

Lue myös: Eeva Lehtimäen kommentti: Kolmen kärki karkumatkalla – korona heiluttaa myös kuntavaalien asetelmia

Lisää aiheesta:

Kaikkonen väläyttää Viron yritysveromallia kasvun vauhdittamiseksiTällainen on SDP:n kymmenen kohdan kasvulistaSaarikko toruu Orpon hallitusta Suomen luisumisesta ahdinkoon – lyö pöytään neljä isoa virhettäKeskusta lupaa lapsilisiin 200 euroa vuodessa lisää – miljardiluokan liikennehankkeet puolue haluaa jäihinValtiovarainministeri Saarikosta hallitus on tehnyt virheen: Vaatii nyt hoitajamitoituksen lykkäämistä ja lievennyksiä päivähoidon pätevyysvaatimuksiinKokoomus penää työmiljardia eli tuloveron kevennystä jo tänä vuonna – Petteri Orpo haukkui hallituksen hoitajamitoituksen
Suomen KeskustaAnnika SaarikkoPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • 31.10.19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 25.10.10:23
    Kommentti

    Kommentti: Keksikö keskustan Kaikkonen vihdoin tien kaupunkilaisten sydämiin?

  • 24.10.20:00
    MTV Uutisextra

    Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 24.10.18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua

  • 13.10.16:22
    Politiikka

    Orpo kosiskeli perussuomalaisia hallituskumppaniksi SDP:n vaalivoiton jälkeen, kertoo uutuuskirja