Amerikkalaislääkäri muutti telttaan autotalliin suojellakseen perhettään koronalta: "Vähintä, mitä voit tehdä, on pysyä kotona"
Läkäri Timmy Cheng muutti perhettään suojellakseen autotalliinsa asumaan. Hän kehottaa nyt kaikkia pysyttelemään kotona.
Lääkäri Timmy Cheng haluaa suojella perhettään. Mies altistuu työssään koronavirukselle, ja onkin nyt muuttanut oman kotinsa autotalliin, kertoo NBC.
Asuu teltassa autotallissa
Timmy muutti telttaan autotalliin jo maaliskuun puolivälissä; aluksi mies oli nukkunut paitsi töissä, myös autossaan.
Sitten hänen vaimonsa oli keksinyt telttaidean.
– Joten, tässä se on. Kotini seuraavien viikkojen tai kuukausien ajan. Voit auttaa minua ja muita terveysalan työntekijöitä pysymällä kotona, jotta emme päädy kodittomiksi, Timmy kuvaili telttakotiaan Facebookissa.
– Tee se. Kukaan ei ole liian cool pysyäkseen kotona. Kukaan ei ole niin terve, että hänen pitäisi sairastua. Pysy kotona ja auta pysäyttämään viruksen leviäminen.
Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.
"Vähintä, mitä voit tehdä, on pysyä kotona"
Haastattelussa Timmy kertoi näkevänsä perhettään edelleen etäältä. He esimerkiksi tuovat hänelle ruokaa ovelle, jättävät sen siihen ja poistuvat, minkä jälkeen Timmy noutaa ruoan.
Facebookissa Timmy huomautti, että lääkärit ja hoitajat asettavat henkensä alttiiksi pelastaakseen mahdollisimman monia.
– Vähintä, mitä voit tehdä, on pysyä kotona, jotta mekin voimme jonain päivänä palata koteihimme rakkaidemme luo.
Lähteet: Facebook.com/Tommy Cheng, Nbclosangeles.com
Uusimmat
-
18:16
Yleisurheilulegendan poika jysäytti hirmukaaren – alle 20-vuotiaiden kautta aikojen kovin heitto
-
18:15
Janne Kataja sairastui koronaan: "Erilainen juhannus, mutta paistaa se aurinko ikkunastakin"
-
18:11
Lypsykonetta voi käyttää myös näin – punkaharjulaisperhe keksi liikeidean, jota viedään nyt maailmalle
-
18:04
Venäläiset ohjukset osuivat ostoskeskukseen Ukrainassa, sisällä yli tuhat ihmistä – MTV seuraa sotaa
-
18:00
McLaren hehkutti Mika Häkkistä – F1-legenda pääsi legendaarisen menopelin rattiin
-
17:31
Pakettiauton kuljettaja törmäsi polkupyöräilijään Joensuussa
-
17:27
Kaksi suomalaisurheilijaa valittu lisää yleisurheilun MM-joukkueeseen
-
17:22
Poliisi: Törkeä tapaus helsinkiläisellä uimarannalla juhannuksena – nämä kiellot ja rajoitukset koskevat myös vesiskoottereita
-
17:15
Karita Mattila veti hameenhelmat korviin ja pyllisti naapurille – perusteli tempausta: "Jysähti kammottavat ihmisoikeuksia rikkovat uutiset"
-
17:10
Kesän uusi lämpöennätys 32,4 astetta mitattiin Espoon Nuuksiossa – viikon keskilämpötila on 4-7 astetta keskimääräistä korkeampi
-
17:00
Toyota-tähti paljastaa, milloin joutui luovuttamaan Kalle Rovanperän jahtaamisen – "Vaihdoin selviytymisvaihteelle"
-
16:22
Poliisi varoittaa S-pankin nimissä tehdyistä huijauksista – "Iphone tarjoushintaan"
-
16:06
Toisellakin NHL:n venäläistähdellä keitti pahasti yli – tällainen raivonpurkaus nähtiin pukukoppikäytävällä
-
16:00
Selänteet noudattivat juhannusperinteitä – julkaisivat yhteiskuvan lipun nostosta
-
15:59
Onko kotisi muuttunut hornankattilaksi? Näin viilennät itseäsi, asuntoasi ja lemmikkiäsi – kokosimme parhaat vinkit paahtavista helteistä selviämiseen
-
15:57
Iiris Suomelaa salakuvanneelle VKK-puolueen varapuheenjohtajalle porttikielto eduskuntaan – näin Suomela kommentoi
-
15:53
Mies lähestyi poliisia ja kohotti veitsen lyöntiasentoon – käräjäoikeus katsoo, että tappamistarkoitus jäi näyttämättä
-
15:47
Helpottaako Suomen Nato-jumi? Presidentti Niinistö toiveikkaana: "Yritystä on nyt selvästi enemmän"
-
15:38
Artturi Lehkonen liittyy harvinaiseen joukkoon NHL:ssä – suomalaista hehkutetaan Pohjois-Amerikassa: "Yksi aliarvostetuimmista"
-
15:36
Aktivisti Anter Yasa tuomittiin Rami Adhamin kunnian loukkaamisesta – väitteet jihadistiyhteyksistä olivat silti sallittuja
-
Lataa lisää