Suomen kännykkäkaupoissa testataan ensi maanantaista lähtien, miten Nokian merkki vetoaa ostajiin tänä päivänä.
Myyntiin tulevat Nokiat toimivat Android-käyttöjärjestelmällä ja niiden valmistaja on HMD Global, jolle Nokia on lisensoinut nimensä puhelinvalmistusta varten.
Suomi on ensimmäinen maa, jossa kaikki uudet Nokiat tulevat myyntiin.
Uusien älypuhelinten markkinointitäkynä on "puhdas" Android-versio, jolloin käyttäjä määrittelee itse, mitä sovelluksia hän haluaa.
Androidien käyttö on monesti koettu hankalaksi, koska valmistajat ovat ladanneet laitteisiin ylimääräisiä härpäkkeitä. Android-Nokioissa niitä ei ole.
– Puhdas Android varmistaa, että puhelimissa on Googlen uusin käyttöjärjestelmä ja turvapäivitykset, korosti HMD Globalin toimitusjohtaja Arto Nummela.
Uusien Android-puhelinten kohderyhmä ovat erityisesti nuoret aikuiset, kertoi markkinointijohtaja Pekka Rantala. Tämä siitäkin huolimatta, että nuoret eivät ole ehtineet kokea Nokian menestyksen aikoja.
– Nokia on brändi, jonka myös seuraavat sukupolvet oppivat tuntemaan, Rantala sanoi.
Markkinointi suunnataan nuorille aikuisille
Puhelinmalleja tulee myyntiin kolme, Nokia 3, 5 ja 6. Näytöt ovat kooltaan 5 ja 5,2 sekä 5,5 -tuumaisia, ja puhelinten hintaluokka on 150–250 euroa.