Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alle 30-vuotiaiden eläkesäästäminen lähes kaksinkertaistunut

Yleisimmin eläkeaikaa varten säästävät yrittäjät, keskimääräistä korkeampituloiset ja lähellä eläkeikää olevat.
Yleisimmin eläkeaikaa varten säästävät yrittäjät, keskimääräistä korkeampituloiset ja lähellä eläkeikää olevat.Lehtikuva
Julkaistu 28.04.2025 07:41

MTV UUTISET – STT

Luottamus eläkejärjestelmään on heikentynyt, selviää Eläketurvakeskuksen kyselytutkimuksesta.

Yksityinen säästäminen eläkeaikaa varten on yleistynyt viimeisen kymmenen vuoden aikana, selviää Eläketurvakeskuksen (ETK) kyselytutkimuksesta.

Erityisesti alle 30-vuotiaiden säästäminen on lisääntynyt: säästämisestä kertovien vastaajien osuus on lähes kaksinkertaistunut kymmenessä vuodessa. 

Alle 30-vuotiaista 45 prosenttia vastasi säästävänsä eläkeikää varten vuonna 2024. Vuonna 2014 näin vastasi vielä vain neljännes.

Vuonna 2014 eläkeaikaa varten säästi tai oli säästänyt noin 40 prosenttia 25–67-vuotiaista. Vuonna 2024 säästäjien määrä kipusi jo yli puoleen vastaajista. 

Lähes puolet nuorista, jotka eivät olleet vielä säästäneet eläkeaikaa varten, aikoi aloittaa säästämisen myöhemmin. 

Yleisimmin eläkeaikaa varten säästävät yrittäjät, keskimääräistä korkeampituloiset ja lähellä eläkeikää olevat.

Kyselyssä vastaajat saivat useammasta vaihtoehdosta kertoa, mihin arvelevat tarvitsevansa säästöjä.

– Eniten mainintoja sai säästäminen jokapäiväiseen elämään. Näin vastasi kaksi kolmesta. Yllättävät menot oli lähes yhtä yleinen säästökohde. Seuraavaksi yleisimpiä olivat hoito- ja hoivapalvelut, harrastukset ja lomailu, ETK:n ekonomisti kertoo STT:lle.

Sanna Tenhunen

Aineiston keruuhetkellä vastaajilla ei ollut tietoa eläkeuudistusneuvotteluiden sisällöstä. Aineisto kerättiin syksyllä 2024 toteutetulla kyselyllä. 

Siihen vastasi 1 600 satunnaisesti valittua iältään 25–67-vuotiasta suomalaista, joiden äidinkieli on suomi tai ruotsi.

Epävarmat ajat saattoivat heikentää luottamusta

Nuorten eläkesäästämisen yleistyminen saattaa heijastaa nuorten heikentynyttä luottamusta eläketurvaan ja eläketurvan aikanaan heille tarjoamaan toimeentulon tasoon, tutkimusraportissa arvioidaan. 

ETK:n Tenhunen kertoo STT:lle, että kyselyn aineistoa tullaan vielä analysoimaan mahdollisen yhteyden osalta.

Kyselyssä vain viidesosa kaikista vastaajista ajatteli, että eläke takaa kohtuullisen toimeentulon tulevaisuudessa. 

Lähes kaksi kolmasosaa vastaajista kertoi luottavansa yleisesti eläkejärjestelmään. Osuus oli seitsemän prosenttiyksikköä pienempi kuin vuonna 2019.

Nuoremmat ikäluokat, naiset ja matalammin koulutetut erottuivat vähemmän eläketurvaan luottavina ryhminä. 

Alle 30-vuotiaista vajaa 40 prosenttia ilmaisi luottavansa yleisesti eläkejärjestelmään, kun osuus yli 60-vuotiailla oli lähes kaksinkertainen.

Tenhusen mukaan yleinen maailmanpoliittinen ja taloudellinen epävarmuus sekä eläkeuudistuksen valmisteluun liittyvä keskustelu ovat saattaneet heijastua mielipiteisiin eläkejärjestelmästä.

– Poliittisiin päätöksiin liittyvä epävarmuus huolestutti aiempaa useammin. Talous- ja työllisyystilanteen kehitys oli myös aiempaa useammalle huolestuttava asia ja kohtuuhintaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen saatavuus, Tenhunen kertoo.

Lisää aiheesta:

Kysely: Yli puolet suomalaisista luottaa eläkejärjestelmäänKysely: Yli puolet kokee, ettei eläke riitä elämiseen – näin paljon jää käteenKysely: 15 prosenttia suomalaisista selviää säästöillään enintään viikonTutkimus: Eläkeläisten kokemat toimeentulovaikeudet vähentyneetKysely: Lähes 40 prosenttia nuorista huolissaan tulevan eläkkeensä määrästä – "Niin pieni, ettei se riitä elämiseen"Jo joka toinen suomalainen säästää eläkevuosia varten – yksi ryhmä nousee ylitse muiden ahkerina säästäjinä
EläkeKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eläke
  • 28.10.06:14
    Työmarkkinat

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • 24.10.18:11
    Ilmarinen

    Varma ja Ilmarinen saivat eläkesijoituksille vahvat tuotot

  • 23.10.21:34
    SAK

    Pitäisikö eläkeikää nostaa? Tätä mieltä on SAK

  • 16.9.08:37
    Sairaudet ja taudit

    Näillä aloilla työkyvyttömyysriski on suurin – yksi syy jopa kuusinkertaistanut sairauspoissaolojen määrää

  • 3.9.05:03
    Työelämä

    Nytkö löytyi keino pidentää työuria? "Hyödyt ovat selkeät"