Kimi Räikkösen edustama Alfa Romeo -talli on jatkamassa yhteistyötään Ferrarin kanssa, kertoo Motorsport.
Sivuston mukaan osapuolet ovat päässeet yksimielisyyteen sopimuksesta, joka pitää Alfa Romeon Ferrarin moottoriasiakkaana vuosina 2022–2025. Nykyinen sopimus umpeutuu tämän vuoden lopussa.
Uutta sopimusta ei ole vielä allekirjoitettu, mutta kaikki on valmista yhteistyön jatkumiselle. Alfa Romeon kerrotaan aloittaneen vuoden 2022 autonsa suunnittelu sillä, että talli selvitti Ferrarin voimayksikön ja vaihdelaatikon mitat.
Aiemmin Sauberina tunnettu talli on kilpaillut Ferrarin voimanlähteillä yhtäjaksoisesti vuodesta 2010 lähtien, ja yhteistyö tiivistyi, kun Fiat-konserniin kuuluva Alfa Romeo hankki tallin nimeämisoikeuden itselleen kauden 2018 jälkeen.
Motorsportin tiedot kumoavat viime viikkoina esillä olleet huhut, joiden mukaan Alfa Romeo voisi olla Renault’n uusi asiakastalli. Ranskalaisvalmistaja menetti viime kauden jälkeen viimeisenkin moottoriasiakkaansa, kun McLaren palasi käyttämään Mercedeksen voimanlähteitä.
Se, millä nimellä Alfa Romeo -talli tunnetaan kaudesta 2022 lähtien, on vielä epäselvää. Esillä on ollut arvioita siitä, että Fiat- ja PSA-konsernien fuusiossa syntynyt Stellantis voisi olla kiinnostunut omaa nimeään kantavasta F1-tallista.

