Tapaseura valitsi ulkoministeri Alexander Stubbin vuoden tapalähettilääksi. Mies paljasti, ettei aina ole ollut esimerkillinen.
Tapaseura nimitti Alexander Stubbin vuoden tapalähettilääksi ja perusteli urheilullisen miehen edustavan Suomea mallikkaasti Euroopassa. Kiitospuheessaan ministeri paljasti, että nuori Alexander ei ollut aina esimerkillinen nuorukainen.
– Nuorena minulla oli takatukka, pelasin lätkää ja korvat oli täynnä koruja. Niihin aikoihin kiinnostuksen kohteina olivat lähinnä keskikalja, urheilu ja tytöt, enkä ole varma missä järjestyksessä. Omistan palkinnon vanhemmilleni, koska siinä kodissa minusta kasvoi tämä Alexander.
– Lisäksi, kun käyttäydyn vaimoni ja lasteni mielestä huonosti, voin nyt näyttää tätä kunniakirjaa ja todistaa, että minä olen hyvätapainen, Stubb vitsaili.
Urheilullinen Stubb joutui linkkaamaan tilaisuudessa, sillä mies oli venäyttänyt toisen jalkansa puolimaratonilla.
– Sportti on hyvä asia, mutta kohtuudella, ministeri veisteli vielä.
Stubbin lisäksi vuoden tapalähettilääksi valittiin toimittaja-kirjailija Umayya Abu-Hanna, vuoden nuoriksi tapalähettiläiksi Anna Puu ja yhdistetyn mies Anssi Koivuranta. Vuoden käyttäytyjän tittelin sai puhemies Sauli Niinistö.
MTV3:n Viihdeuutiset nyt myös Twitterissä, tutustu
(MTV3)
