Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Älä tee näin! Tietämättömät turistit koituvat kilpikonnavauvojen tuhoksi

Ei saa auttaa! Hyväntahtoinenkin turisti voi vahingossa katkaista vastakuoriutuneen kilpikonnan matkan.
Ei saa auttaa! Hyväntahtoinenkin turisti voi vahingossa katkaista vastakuoriutuneen kilpikonnan matkan.Colourbox
Julkaistu 24.04.2012 13:30(Päivitetty 24.04.2012 14:03)

Vasta kuoriutuneet ja hiekkarannalla aaltoja kohti pyristelevät kilpikonnavauvat ovat hellyyttävä mutta harvinainen näky. Lomakohteet valjastavat luontokappaleet mielellään matkailuvalteiksi, mutta tosiasiassa turistilaumat ja jopa kilpikonnista kiinnostuneet matkailijat ovat eläimille vahingoksi.

Kauniit hiekkarannat vetävät pesivien kilpikonnien lisäksi puoleensa myös lomailijoita. Turismi onkin kilpikonnien suurin ongelma, Helsingin merimaailma Sea Lifen intendentti Markus Dernjatin toteaa. Kilpikonnien pesimärannat jäävät hotellien ja baarien alle.

– Hotellien ja yökerhojen valot ohjaavat kuoriutuvat poikaset väärään suuntaan. Yöllä ihmiset ajelevat autoilla hiekalla, ja kilpikonnat jäävät alle, Dernjatin puhisee.

– Naaraskilpikonnat möyrivät hiekalla pimeydessä ja voivat jumiutua aurinkotuoleihin, tai esimerkiksi koirat voivat hyökätä niiden kimppuun.

Turismi lisää myös suoranaisia ympäristöongelmia, kuten merten roskaamista.

– Jätettä on merissä ihan käsittämätön määrä. Kilpikonnat syövät muovipusseja ja tukehtuvat niihin.

Kilpikonnat kärsivät turismista.
Sea Life helsinki

Älä auta kilpikonnavauvaa!

Yöllisellä rannalla hiekan alta kaivautuvat poikaset kiehtovat turisteja, mutta mielenkiinnon seuraukset eivät aina ole toivottuja. Moni ajattelee tekevänsä hyvää, kun auttaa kilpikonnavauvoja kuoriutumaan, kaivautumaan hiekasta tai kantaa hiekalla räpistelevän poikasen veteen. Dernjatin kuitenkin varoittaa, ettei näin saisi tehdä.

– Poikasen pitää päästä yksin veteen. Ei se muuten selviä meressä, jos se ei sinne asti jaksa.

– Matka veteen on tärkeä myös orientaatiolle. Se auttaa niitä löytämään saman rannan, kun ne palaavat munimaan 20–30 vuotta myöhemmin ja on kuulemma tärkeää myös niiden lihaksille.

Pesiin ei saisi koskea, sillä kilpikonnaemolla on hyvä syy peittää munat hiekalla. Dernjatin huomauttaa, että päiväsaikaan poikaset kuolevat kuumalle hiekalle. Jo pelkkä turistin oma utelias tepastelu rannalla voi koitua konnan kohtaloksi.

– Turistin jalanjäljet painuvat hiekkaan. Jos jälki on tarpeeksi syvä, kilpikonnan matka loppuu siihen.

Kannattaako kilpikonnasafari?

Vastuullinen matkailija luonnollisesti kaihtaa kilpikonnista valmistettuja tuotteita, mutta Dernjatin ei myöskään suosittele osallistumaan kilpikonnasafareille – ainakaan selvittämättä tarkkaan etukäteen, kuinka vastuullisesti järjestäjä toimii.

Delfiini ui laivan vieressä.Sea Life Helsinki

– Kilpikonnia mennään katsomaan liian lähelle, ne eivät saa syödä rauhassa ja niiden yli ajetaan veneillä, hän harmittelee.

– Vastuulliseen matkanjärjestäjään pitäisi voida luottaa. Iso osa järjestäjistä ei toimi kovin eettisesti.

Dernjatin kuitenkin antaa armoa tavalliselle matkalaiselle, ja peräänkuuluttaa matkanjärjestäjien ja ennen kaikkea paikallisten vastuuta sekä voimaannuttamista.

– Paikalliset ovat köyhiä, joten elannosta on kova kilpailu, ja se ajaa viemään turistit aina vain lähemmäksi. Paikalliset pitää ottaa mukaan työhön, ei vain kieltää heitä ansaitsemasta elantoaan.

Studio55.fi/Milja Atu

Haaveissa erilainen rantaloma? Lähde suojelemaan kilpikonnia!

Kuvat: Markus Dernjatin/Sea Life ja Colourbox.com

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa