Vasta kuoriutuneet ja hiekkarannalla aaltoja kohti pyristelevät kilpikonnavauvat ovat hellyyttävä mutta harvinainen näky. Lomakohteet valjastavat luontokappaleet mielellään matkailuvalteiksi, mutta tosiasiassa turistilaumat ja jopa kilpikonnista kiinnostuneet matkailijat ovat eläimille vahingoksi.
Kauniit hiekkarannat vetävät pesivien kilpikonnien lisäksi puoleensa myös lomailijoita. Turismi onkin kilpikonnien suurin ongelma, Helsingin merimaailma Sea Lifen intendentti Markus Dernjatin toteaa. Kilpikonnien pesimärannat jäävät hotellien ja baarien alle.
– Hotellien ja yökerhojen valot ohjaavat kuoriutuvat poikaset väärään suuntaan. Yöllä ihmiset ajelevat autoilla hiekalla, ja kilpikonnat jäävät alle, Dernjatin puhisee.
– Naaraskilpikonnat möyrivät hiekalla pimeydessä ja voivat jumiutua aurinkotuoleihin, tai esimerkiksi koirat voivat hyökätä niiden kimppuun.
Turismi lisää myös suoranaisia ympäristöongelmia, kuten merten roskaamista.
– Jätettä on merissä ihan käsittämätön määrä. Kilpikonnat syövät muovipusseja ja tukehtuvat niihin.


