Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aira Samulin: Ikävä tappaa vanhukset ilman itsemurhapilleriä

Lehtikuva/Kimmo Mäntylä
Lehtikuva/Kimmo MäntyläCopyright:MTV3 Oyj/Lehtikuva,2009
Julkaistu 19.10.2009 05:30(Päivitetty 04.12.2012 11:38)

Aira Samulin kiittää Kaari Utriota itsemurhapillerikeskustelun avauksesta, sillä se jos mikä herättää voimakasta keskustelua vanhusten asemasta. Ja sitä Samulinin mukaan tarvitaan. Kiireesti.

− Vanhukset kuolevat vanhainkodeissa ikävään, jylisee paljon vanhainkoteja kiertänyt Aira Samulin.

Samulinin mukaan lopputulos on ihan sama, jaetaan vanhuksille sitten itsemurhapillereitä tai annetaan virua vanhainkodeissa yksin, sillä ikäväänkin voi kuolla.

Vaikka 82-vuotias Samulin ei vielä tarvitse vanhusten palveluita, on hän järjestänyt omat asiansa niin, että hänen ei koskaan tarvitse vanhainkodissa riutua. Hän on rakennuttanut itselleen uuden kodin vanhuudenpäiviä varten, jossa toivoo voivansa asua hamaan loppuun asti. Koti on suunniteltu vanhusten erityistarpeita ajatellen. Siellä voi esimerkiksi liikkua pyörätuolilla vaivatta.

− Muutan sinne sitten, kun en enää pärjää nykyisessä kodissani, Samulin sanoo.

Ei hoitotestamenttia

Lehtikuva/Markku Ulander
Lehtikuva/Markku UlanderCopyright:MTV3 Oyj/Lehtikuva,2009

Samulin ei ole innoissaan Utrion esittämästä itsemurhapilleriajatuksesta, mutta toisaalta kokee, että elämän jatkaminenkaan lääketieteen keinoin ei välttämättä ole oikein.

− Nämä ovat niin vaikeita ja henkilökohtaisia asioita, että on vaikea sanoa. Kyllähän se tuntuu luonnonvastaiselta, että elämää pidennetään silloin, kun ihminen olisi jo valmis kuolemaan, Samulin pohtii.

Hänen mielestään olisi hyvä, jos ihminen voisi siinä tilanteessa itse päättää, mitä tehdään. Tai edes lähiomainen. Itse hän ei ole vielä ajatellut asiaa sen tarkemmin, eikä tehnyt esimerkiksi hoitotestamenttia.

Mummelikummiksi ryhtymisestä kansalaisvelvollisuus?

Tärkein ja kiireellisin vanhustenhoitokysymys on kuitenkin nyt, kuka pitäisi vanhuksille seuraa. Hänen omien kokemustensa mukaan vanhusten fyysisistä tarpeista kyllä huolehditaan, mutta kukaan ei ehdi heidän kanssaan jutella.

− Ja mitä se tekee ihmiselle, kun kukaan ei juttele?

Samulin ei voi käsittää, miksi asiaa ei hoideta.

− Vanhuksista huolehtimisen pitäisi olla kansalaisvelvollisuus. Samalla tavalla kuin sota-aikana huolehdimme yhdessä sotilaistamme, meidän pitäisi nyt huolehtia vanhuksistamme. Jokaisen kansalaisen pitäisi ottaa kummimummeli tai vaari, Samulin vetoaa.

Hän muistuttaa vielä, että vanhusten luona vierailu ei maksa mitään. Sen sijaan verorahoja kuluisi vanhustenhoitoon vähemmän, sillä iloinen vanhus ei tarvitse kalliita masennuslääkkeitä.

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa