Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aidon pommin Nurmijärven poliisiasemalle vienyt ja kirkon polttoa yrittänyt mies kertoi, että tekojen taustalla on "tuhoamisideologia"

Lehtikuva
Julkaistu 28.04.2021 16:50

MTV UUTISET–STT

Miestä syytetään myös tuhopoltoista. Hän myönsi teot ja kertoi valinneensa kohteet kristinuskon takia.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus määräsi keskiviikkona mielentilatutkimukseen miehen, joka vei viime marraskuussa pommin poliisiauton viereen Nurmijärven poliisiaseman pihalla. Koeräjäytysten perusteella pommi oli toimintakuntoinen ja hengenvaarallinen, välituomiossa sanotaan.

Syyttäjä vaatii miehelle rangaistusta kahdesta murhan yrityksestä. Pommin laukaisumekanismin oli tarkoitus laukaista räjähde, jos räjähdettä liikutettaisiin, ja syyttäjä katsoo, että miehen tarkoitus oli tappaa paikalle tulleet poliisimiehet.

Mies on myöntänyt rakentaneensa räjähteen sekä vieneensä sen poliisiauton luo. Kirjallisessa vastauksessaan mies kuitenkin kiistää, että tarkoituksena olisi ollut tappaa poliiseja tai ketään muutakaan.

Mies on kertonut harrastaneensa pommien rakentamista noin vuoden ajan ja etsineen sitä varten tietoa internetistä. Miehen mukaan hän on kärsinyt pitkään harhoista ja muun muassa kannattanut saatananpalvontaan liittyvää "tuhoamisideologiaa".

Oikeus pitää tekoa suunnitelmallisena ja kokonaisuutena törkeänä muun muassa, koska se on kohdistunut poliisiin ja koska mies on hankkinut pommiin tarvikkeita pitkän ajan. Rikosnimikkeeseen ja mahdolliseen rangaistukseen se kuitenkin ottaa kantaa vasta mielentilatutkimuksen valmistuttua.

Miestä syytetään myös tuhopoltoista Nurmijärvellä marras–joulukuussa. Mies on myöntänyt sytyttäneensä muun muassa Nurmijärven seurakunnan siunauskappelin ja yrittäneensä sytyttää tuleen Nurmijärven kirkon. Mies on myöntänyt teot. Oikeudessa hän kertoi himosta tuhopolttamiseen ja kohteiden valikoitumisesta kristinuskon takia.

Lisää aiheesta:

Viisikymppinen mies uhkasi räjäyttää Jyväskylän poliisiaseman dynamiitilla – tuomittiin ehdolliseen vankeuteen"Satanismi", mies kertoi motiiviksi polttaa kappeli Nurmijärvellä – seuraavana päivänä pyromaani vei poliisiasemalle hengenvaarallisen pomminMies vei pommin poliisiauton viereen Nurmijärvellä – syyttäjä: Tarkoituksena tappaa kaksi poliisiaMies surmasi samoissa uusnatsipiireissä liikkuneen miehen 50 puukoniskulla Riihimäellä – taustalla mustasukkaisuutta eksästäJehovan todistajien valtakunnansalin polttamisesta syytetylle miehelle vaaditaan ehdotonta vankeusrangaistusta – motiivina kiista seurakunnan jäsenen kanssaHelsingin yliopistolle joukkosurmaa suunnitellut mies taas syytteeseen vakavan väkivaltarikoksen valmistelusta
TuhopolttoNurmijärviPoliisiKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tuhopoltto
  • 23.9.14:05
    Turku

    Poliisi kaipaa silminnäkijähavaintoja Turun museorakennuksen palosta

  • 9.9.16:08
    Tuhotyö

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan

  • 8.9.14:42
    Tampere

    Poliisilta lisätietoa Tampereen tuhopoltosta: "Se oli aika ilmeistä"

  • 4.8.14:25
    Tuhotyö

    Poliisi pyytää vihjeitä tuhopolton selvittämiseksi

  • 25.7.15:12
    Joensuu

    Joensuun omakotitalopalon epäilty tuhopolttaja vangittiin