Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ahkerasti treenaava Mari Sainio: Liikumme myös perheenä

Mari Sainio
Mari Sainio
Julkaistu 16.01.2014 18:53(Päivitetty 16.01.2014 18:54)

Irina Mikkola

irina.mikkola@mtv.fi

Mari Sainiolla on monta ammattia, joista yksi on liikunnanohjaaja. Sainioiden perheessä eletäänkin terveellistä arkea, vaikka kerran viikossa jokaisella onkin lupa herkutella kunnolla.

Julkkis Big Brotheria syksyllä juontanut Mari Sainio siirtyi ohjelman päätyttyä takaisin toisen ammattinsa pariin. Tv-kameroiden edestä nainen hyppäsi vetämään ryhmäliikuntatunteja, minkä lisäksi hän myös suunnittelee niitä itse. Sainio kertoo MTV.fille, että tulossa on hänen itsensä ideoima, uudenlainen ryhmäliikuntatunti.

– Ihmiset ja etenkin keski-ikäiset naiset ovat selvästi innostuneet viime aikoina tanssillisista tunneista ja etenkin sellaisesta helposta joraamisesta, jossa askeleilla ei ole niin väliä.

– Olenkin ideoinut Dance party -nimistä tuntia, jossa tanssitaan erilaisten musiikkien tahtiin. Sillä tunnilla pulssi on korkealla ja hiki lentää aivan varmasti, Sainio paljastaa.

Vuodenvaihteen ja uudenvuodenlupausten jälkeen moni suomalainen toivoo saavansa liikuntakärpäsen pureman. Joulukilojen karistajat huomataan myös saleilla, missä tunnit ovat alkuvuodesta täydempiä kuin koskaan.

Sainio on huomannut, että hetken innostujat karisevat kelkasta viimeistään helmikuun aikana. Naisella on kuitenkin tarjota selkeä ohje siihen, miten hetkellisestä päähänpistosta saa jalostettua pysyvän rutiinin.

– Kannattaa etsiä niin kauan että löytää lajin, josta oikeasti pitää. Nauttia pitää, pakkopullaa touhu ei saa olla! Maailma on pullollaan lajeja, joten jokaiselle löytyy varmasti mieleinen liikuntamuoto, Sainio kannustaa.

Kerran viikossa herkutellaan kunnolla

Sainion tulee jo työnsä vuoksi harrastettua tehokasta liikuntaa kymmenisen tuntia viikossa, joten vapaa-ajalla naisen ei tarvitse paljon huhkia. Koko perheen kesken vietetyt liikuntahetket ovat kuitenkin asia erikseen, ja niihin liikunnanohjaajallakin riittää työviikon päätteeksi energiaa.

– Olemme alkaneet luistella yhdessä, sillä kaikki poikamme pelaavat lätkää – pienimmätkin ovat jo kiekkokoulussa.

– Itse luistelin juuri ensimmäistä kertaa kahteenkymmeneen vuoteen, ja alkuun sain kyllä roikkua kaukalon laidoissa. Häntäluu oli sen jälkeen hellänä, Sainio nauraa.

Yhdessä liikkumisen lisäksi Sainioiden perheessä myös syödään terveellisesti, ainakin arkena. Silloin suositaan puhtaita luomu-raaka-aineita ja kartetaan eineksiä. Myös sokerit ja valkoiset jauhot Sainio kiertää mieluiten kaukaa.

Kerran viikossa kaikki rajoitukset saa kuitenkin hyvällä omallatunnolla unohtaa:

– Silloin jokainen meistä saa syödä ihan mitä mieli tekee. Itse herkuttelen mieluiten suklaalla!

Mari Sainio pitkästä liitostaan: Näin kipinä säilyy suhteessa

Lisää aiheesta:

Tässä ovat uudet Tanssii Tähtien Kanssa -parit!Tässä ovat Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman kilpailijat!Olet mitä syöt starttaa Niko Saarisen jaksolla – uudella kaudella mukana myös julkisuudesta tuttuja pariskuntiaKuvien välissä on 10 vuotta – arvaatko kummassa Jaana on parikymppinen? Oululaiselle Dalindalle kerrottiin, ettei hän tule koskaan kävelemään ilman tukea – nyt hän treenaa kovempaa kuin moni muuKoomikko Ali Jahangiri vaativan tanssihaasteen edessä: Fyysinen kuntoni on melko heikko
Mari Sainio

Tuoreimmat aiheesta

Mari Sainio
  • 24.07.202320:45
    Rakkaus

    Kim ja Mari Sainio naimisissa 14 vuotta: "Perspektiiviä ja rakkautta jokaiseen mahdolliseen maailman suuntaan"

  • 15.07.201810:31
    Seurapiirit

    Juontaja Mari Sainion elämään toinen onnettomuus kesän aikana: "Meidän perheellä on ollut nyt hirvittävä epäonni"

  • 21.05.201816:36
    Seurapiirit

    Mitä ihmettä? Radiotähti otti risteilyllä tatuoinnin – nyt pohkeessa komeilee kuva sauvasekoittimesta

  • 10.11.201414:08
    Big Brother

    VIDEO: BB-Joonas Andtelle: Armi on pois, nyt saat keittää kahvia rauhassa!

  • 04.10.201418:16
    Big Brother

    BB-Jonathan rytmisestä voimistelusta: Ihan sama, vaikka häviäisimme