Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aggressiiviset ja lainvastaiset robottipuhelut kiusaavat kuluttajia – kuluttaja-asiamies vaatii muutosta

Julkaistu 20.12.2019 12:07

MTV UUTISET – STT

Kuluttajaviranomaiset ovat saaneet viime ja tänä vuonna yhteydenottoja robottipuheluista, joita on kuvailtu aggressiivisiksi, asiattomiksi ja häiritseviksi, kertoo Kilpailu- ja kuluttajavirasto.

Puheluissa on kaupattu Elmo-nimistä aikakauslehteä. Osa kuluttajista kertoo myös vastaanottaneensa useampia samansisältöisiä puheluja.

Automatisoidut myyntipuhelut edellyttävät perinteisestä puhelinmyynnistä poiketen vastaanottajan suostumusta. Monet kuluttajat kertovat, etteivät he ole antaneet robottipuheluille suostumustaan.

Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan kuluttaja-asiamies on selvittänyt asiaa lehteä myyvän LehtiMoguli Oy:n kanssa ja vaatinut sitä lopettamaan kuluttajansuojalain vastaisen menettelyn. Virasto on ilmoittanut odottavansa lehtiyhtiöltä asiassa sitoumusta tammikuussa.

"Viimeiset robottipuhelut kesällä"

Elmo-lehden päätoimittaja ja LehtiMoguli Oy:n hallituksen jäsen Jukka Rönkä kertoo, että viimeiset robottipuhelut on soitettu heiltä kesäkuun lopussa.

– Olemme perustaneet lehdenmyyntiyrityksen, jossa toimintaa on jatkettu perinteiseen tapaan, Rönkä sanoo STT:lle.

Perinteisellä tavalla hän viittaa ihmisten soittamiin puheluihin.

Hän sanoo yhtiön hallituksen jäsenten saaneen kuluttaja-asiamieheltä sitoumuksen, jonka he ovat allekirjoittaneet, vaikka Rönkä toteaa vielä robottipuheluiden loppuneen jo aiemmin.

Ensimmäisiä ilmoituksia häiritsevistä puheluista alkoi tulla Kilpailu- ja kuluttajavirastolle loppukesästä 2018 alkaen.

– Asian selvitysprosessi lähti liikkeelle samana syksynä. Viimeisimmän tiedon puheluiden lopettamisesta lähetimme virastoon elokuussa 2019, Rönkä toteaa osaltaan.

Liika sinnikkyyskin pannassa

Jos kuluttaja ei ole antanut suostumustaan robottipuheluille, joissa äänessä on ihmisen sijasta kone, soittava yritys rikkoo sähköisen viestinnän palveluista annetun lain suoramarkkinointia koskevia säännöksiä. Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan LehtiMoguli ei ollut kerännyt kuluttajilta sellaista suostumusta, joka mahdollistaisi automatisoidut puhelut.

Kuluttajansuojalain mukaan markkinoinnissa ei saa muun muassa käyttää myöskään aggressiivista menettelyä, kuten sinnikkäitä ja epätoivottuja myyntiyhteydenottoja puhelimitse.

– Robottipuhelut ovat uusi markkinointitapa, joka tietysti hämmentää kuluttajia, varsinkin kun puheluita toteutetaan lainvastaisella tavalla. Tällaisiin tapauksiin on tärkeä puuttua, ettei vääränlainen käytäntö leviä laajemmalle. On myös hyvä, että kuluttajat ovat aktiivisia ja ilmoittavat ongelmista, kommentoi kuluttaja-asiamies Katri Väänänen Kilpailu- ja kuluttajaviraston tiedotteessa.

Juttu päivitetty kauttaaltaan 15.20

Lisää aiheesta:

Kuluttaja-asiamies älähti ElisalleLainsäädäntö tiukkenee – pikavippien suoramarkkinoinnin aggressiivisuus puhuttaa: "Voidaan jossain tilanteessa nähdä häirintänä"MTV selvitti: Sähköyhtiö Nordic Green Energy on kohdistanut vanhuksiin aggressiivista myyntiä – 88-vuotias Erkki Karppinen sai hämmentäviä kirjeitäPuhelinmyyjien likainen taktiikka paljastui nauhoilta – jäävätkö tällaiset vedätykset pian historiaan?Olympiakomitean urheiluarpojen puhelinmyynti oli monella tapaa harhaanjohtavaa ja lainvastaista – kuluttaja-asiamies puuttuiOatly saa huomautuksen markkinoinnistaan – kantelija piti mainosta "räikeästi hyvän tavan vastaisena"
KuluttajatuotteetKuluttajariidatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuluttajatuotteet
  • 13.10.15:37
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän tuotteen Clas Ohlsonilta? Älä käytä!

  • 12.10.19:08
    Kuluttajariidat

    Lentokone oli myöhässä: Matkustajat myöhästyivät junasta ja vaativat 72 euroa korvauksia – näin kävi

  • 7.10.18:46
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän suklaalevyn? Palauta takaisin kauppaan!

  • 30.9.14:40
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän tuotteen Keskisen kyläkaupasta? Lakkaa heti käyttämästä!

  • 29.9.15:04
    Takaisinvedot

    Älä käytä! Tukesilta varoitus akkulaturista