Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

79-vuotias nainen sai aivovamman, kun "kypäräpäinen mies" kävi kimppuun kesken koiralenkin Porissa – taustalla kauna chihuahuan ulkoilutuksesta

Hyökkääjän mukaan vanhus oli uhannut häntä veitsellä, mutta oikeus ei niellyt selitystä. Kuvituskuva.
Hyökkääjän mukaan vanhus oli uhannut häntä veitsellä, mutta oikeus ei niellyt selitystä. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 29.09.2021 13:27
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Mies tuomittiin 60 päivän ehdolliseen vankeuteen pahoinpitelystä. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan uhrille lähes 5 000 euron haitta- ja oikeuskulukorvaukset. 

Vaasan hovioikeus ei myöntänyt jatkokäsittelyä pahoinpitelyjutussa, jossa iäkkään naisen koiralenkki oli keskeytynyt "kypäräpäisen miehen" hyökkäykseen.

Väkivallanteko tapahtui Porissa lokakuussa 2019. Uhri, eli 79-vuotias nainen oli kerrostalon piha-alueella ulkoiluttamassa pientä chihuahua-rotuista koiraansa.

Kertomansa mukaan nainen oli reittinsä varrella päättänyt oikaista erään kerrostalon parkkipaikan läpi. Talosta oli tässä vaiheessa tullut ulos nelikymppinen mies, jonka nainen kertoi tunteneensa entuudestaan ulkonäöltä.

Mies oli tullut vauhdikkaasti naisen luokse, kiroillut ja huutanut solvauksia. Käräjäoikeuden ratkaisusta ilmenee, että tunteiden kuumentuminen liittyi piha-alueeseen, jolla nainen ulkoilutti koiraansa. Mies väitti huomauttaneensa naista useaan kertaan siitä, että tämä ulkoilutti koiraansa yksityisellä piha-alueella.

Tällä kertaa mies oli käynyt käsiksi vanhukseen. Hän oli aloittanut pahoinpitelyn potkaisemalla naista ensin vasempaan reiteen niin voimakkaasti, että vanhus kaatui.

Nainen oli noussut ylös maasta ja yrittänyt varjella pikkukoiraansa. Hyökkääjä oli jatkanut väkivaltaisuuksia ja tönäissyt naisen uudelleen maahan. Uhri oli lyönyt päänsä ja ristiselkänsä. 

Viikkoja rollaattorin varassa

Loukkaantunut vanhus pääsi jatkamaan matkaa omin voimin kotiinsa, mutta seuraavana päivänä hän havahtui vammoihinsa. Vasen jalka oli mennyt puuduksiin, kehossa oli mustelmia ja päässä iso kuhmu.

Uhri kertoi kärsineensä pitkäaikaisesta huimauksesta ja käyttäneensä rollaattoria kolme viikkoa, koska vasen jalka ei kantanut. Oikeusasiakirjasta ilmenee, että vakavimpana seurauksena naiselle aiheutui lievä aivovamma. 

Tapauksessa kuultiin todistajana naista, joka oli seurannut tapahtumia noin sadan metrin päästä. Hän oli kuullut kerrostalon parkkipaikalta meteliä ja nähnyt miehen käyttäytyneen hyökkäävän oloisesti vanhaa rouvaa kohtaan.

Todistajan mukaan rouva oli ollut lähdössä poispäin, kun “kypäräpäinen mies” oli kävellyt vanhuksen perään, tönäissyt häntä ja potkinut jo maassa maannutta uhriaan muutaman kerran. Käräjäoikeuden ratkaisusta ei ilmene, miksi ja millainen kypärä hyökkääjällä oli päässään. 

Todistajan mukaan mies oli myös uhannut tappaa uhrinsa. Nainen oli soittanut hätäkeskukseen.

Mies sai syytteen pahoinpitelystä ja laittomasta uhkauksesta. Hän kiisti kummatkin syytekohdat ja väitti korkeintaan puolustautuneensa tilanteessa. Miehen mukaan vanhus oli muun muassa kertonut kantavansa veistä, eikä epäröisi käyttää sitä.

Hyökkääjä väitti ainoastaan kevyesti koskettaneensa naista olkapäähän. Hänen mielestään uhri oli itse kompastunut maahan, kun koira pyöri jaloissa.

Tuhansien eurojen korvaukset

Satakunnan käräjäoikeus ei uskonut syytetyn selityksiä. Oikeus katsoi, että mies oli kohdistanut pahoinpitelyn itseään selvästi fyysisesti heikompaan ja iäkkääseen uhriin. Oikeuden mukaan oli yleisesti ottaen epäuskottavaa, että 79-vuotias nainen olisi käyttäytynyt miestä kohtaan niin aggressiivisesti, että hänen olisi pitänyt alkaa puolustaa itseään.

Oikeus piti sakkorangaistusta liian lievänä vaihtoehtona, joten miehelle tuomittiin lyhyt vankeusrangaistus. 1981 syntynyt mies tuomittiin 60 päivän ehdolliseen vankeuteen pahoinpitelystä. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan uhrille lähes 5 000 euron haitta- ja oikeuskulukorvaukset. 

Syyte laittomasta uhkauksesta hylättiin, koska käräjäoikeuden mukaan rikoksen tunnusmerkistön täyttymisestä ei ollut tarpeeksi näyttöä. 

Mies valitti Satakunnan käräjäoikeuden ratkaisusta Vaasan hovioikeuteen, joka ei kuitenkaan ottanut asiaa käsittelyynsä. Hovioikeus päätti asiasta maanantaina.

Käräjäoikeuden tuomio jäi voimaan.

1:52Vakavat väkivaltarikokset lisääntyneet korona-aikanaMTV Uutisissa aiemmin: Vakavat väkivaltarikokset lisääntyneet korona-aikana

Lisää aiheesta:

Mies suuttui tuulilasiin jätetystä lapusta – löi viatonta nuorukaista teräsnuijalla takaraivoonVanhus hakattiin hautausmaareissulla niin, ettei hän selviä enää arjesta ilman apua – tekijäksi paljastui hoitolaitoksesta karannut miesNaapuririita kärjistyi järkyttävällä tavalla Helsingissä: Mies ryhtyi potkimaan perheen äitiä rappukäytävässä ja osui tämän 3-vuotiaaseen lapseenMies kertoi puukottaneensa itseään päähänpistona – oikeus kuitenkin tuomitsi 51-vuotiaan avovaimon törkeästä pahoinpitelystäRaaka pahoinpitely: Mies hakkasi naisystävänsä teho-osastolle ilman järjellistä syytä – kertoo häkeltyneensä, kun tajusi, ketä löiTerrierien vauhdikas kohtaaminen johti väkivaltaan Vantaalla – hihnoihin kompastunut mies kuristi koiran tajuttomaksi ja läimäisi omistajaa kasvoihin
VäkivaltarikoksetVanhuksetPoriKoiratHovioikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • Eilen11:48
    Kotka

    Mies pahoinpiteli naista ravintolassa ja uhkasi muita teräaseella – jatkoi riehumista poliisin kanssa

  • ti15:03
    Poliisi

    27-vuotias vangittiin epäiltynä useista väkivaltarikoksista – miehellä mittava rikoshistoria

  • ma15:57
    Tampere

    Tällainen kaaos Ratinan joukkopuukotuksesta syntyi – katso video

  • ma10:56
    Helsinki

    Väkivaltarikos kerrostalon rappukäytävässä Helsingissä: Kolmekymppistä miestä epäillään murhan ja tapon yrityksestä

  • ma06:15
    Oikeudenkäynnit

    Ratinan joukkopuukottaja harmitteli poliisin nopeutta – "Tuli käsitys, että homma olisi jatkunut"