Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

50 suurituloisimman suomalaisen listalla on kolme naista ja neljä Mikkoa – jälkimmäiset tienasivat 150 prosenttia enemmän

5:36Maria Severina on kaksinkertainen harvinaisuus suomalaisten tulokärjessä – tavoitimme tulokuningattaren haastatteluunVuonna 2018 eniten tienannut nainen oli Maria Severina, joka kertoi MTV Uutisille näkemyksistään verojen maksamisesta.
Julkaistu 04.11.2019 13:58

Sami Lindfors

sami.lindfors@mtv.fi

MTV tilasi Verohallinnolta kaikki yli 100 000 euroa vuonna 2018 tienanneiden verotiedot. Listalla on nimiä 70 286 kappaletta.

Yli 100 000 euroa vuodessa tienasi siis noin 1,27 prosenttia suomalaisista.

Nämä kolme naista ylsivät top 50 -listalle

50 eniten tienaavan suomalaisen joukossa on vain kolme naista.

Eniten tienasi HyTest Oy:n toimitusjohtaja Maria Severina, joka tienasi viime vuonna noin kolme miljoonaa euroa ansiotuloina ja 33,2 miljoonaa euroa pääomatuloja. Hän tienasi viidenneksi eniten Suomessa viime vuonna tulot yhteen laskettuna.

Lue myös: Suomen kovatuloisin nainen Maria Severina paljastaa MTV Uutisille, mitä hän ajattelee verojenmaksusta: "En usko, että menestykselläni on mitään tekemistä sen kanssa, että olen nainen"

Toiseksi eniten naisista tienasi Majlen Fazer, jolla oli ansiotuloja hieman yli 20 000 euroa ja pääomatuloja yli 7,5 miljoonaa euroa. Hän on listalla sijalla 38.

Kolmanneksi eniten naisista tienasi Lina Merlev, jolla ei ollut lainkaan verotettavia ansiotuloja viime vuonna mutta pääomatuloja yli 6,2 miljoonaa euroa.

Listalla neljä Mikkoa

50 eniten tienaavan suomalaisen listalla on enemmän Mikko-etunimisiä miehiä kuin naisia. Mikkoja on listalla neljä.

Eniten tienannut Mikko oli Mikko Kodisoja, yksi Supercell-peliyhtiön perustajista. Hänellä oli viime vuonna ansiotuloja 15 254 677 euroa ja pääomatuloja 83 035 467 euroa. Edellä on vain Ilkka Paananen, toinen Supercellin perustajista.

Toiseksi eniten tienannut Mikko on Vincit-ohjelmistoyrityksen toimitusjohtaja Mikko Kuitunen, joka sai ansiotuloja viime vuonna 106 562 euroa ja pääomatuloja 10 623 204 euroa.

GR-VEROPAIVA2019-ANSIO-JAPAAOMAT-2Yksikään naisista ei yltänyt tuloillaan kymmenen eniten tienanneen joukkoon.

Laakkosen autokauppiassukuun kuuluva suurisijoittaja Mikko Laakkonen tienasi viime vuonna verotettavaa ansiotuloa 56 391 euroa ja pääomatuloa 7 875 701 euroa.

Digimarkkinointiyritys MarkkinointiAkatemian toimitusjohtaja Mikko Pulkkila taas tienasi ansiotuloa 33432 euroa ja pääomatuloa 7 734 882 euroa.

Mikot tienasivat reilusti enemmän

Listan Mikkojen yhteenlasketut tulot olivat 124 720 320 euroa.

Listan naiset taas tienasivat yhteensä 50 032 934 euroa. 

Naiset tienasivat siis vain alle puolet, 40 prosenttia, siitä mitä top 50 -listan Mikot tienasivat.

Lisää aiheesta:

Miki Kuusi teki historiaa – Suomen 10 suurituloisimman joukosta ei löydy Supercell-kaksikkoaFrederikillä hurjat pääomatulot, Woltin Miki Kuusi on vuoden 2022 tulokuningas – MTV seurasi verotietojen julkistusta"Koronapomoista" eniten tienattiin HUSissa – ministeri Kiurulle tuhansien mätkytTytti Yli-Viikarin ansiotulot pienenivät huomattavasti – MTV seuraa verotietojen julkistustaSupercellin perustajakaksikko yritti piilottaa jättitulonsa medialta: 32-vuotias Visa Forsten on nuorin kovatuloisimpien listalle kivunnut miljonääriKatso lista: Tässä ovat viime vuosien tulokuningattaret ja -kuninkaat – ja näin he loivat omaisuutensa
VerotTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Verot
  • Eilen13:49
    Raha

    Suomalaisista vain joka yhdeksäs tienaa yli 60 000 euroa vuodessa

  • 15.11.15:50
    Salatut elämät

    Salatut elämät -tähdillä suuret tuloerot – suurituloisin yllättää

  • 15.11.09:58
    MTV Uutisextra

    Jyri Häkämies vaatii veroihin alennuksia – "Kasvukaasua"

  • 12.11.21:34
    Sote

    Näin hurjat olivat sote-pomojen tulot – monella hyvinvointialueella ahdinko sen sijaan jatkuu

  • 12.11.18:30
    Raha

    Pingistemppuja, hydraulipuristusta ja uhkeita poseerauksia – näin YouTuben ja Instagramin suomalaisilmiöillä tienattiin