Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:48Pojat yllättivät isänsä syntymäpäivämainoksella – mies sai yli 20 000 puheluaVideolla kerrotaan vitsikkäästä yllätyksestä, jonka pojat järjestivät isälleen.
Julkaistu 04.03.2020 20:38
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Poliisit löysivät kannabisviljelmän sen jälkeen, kun pikkutyttö oli piloillaan soittanut hätänumeroon. Tapauksesta kertoo muun muassa brittilehti The Mirror. 

5-vuotias tyttö soitti pilapuhelun hätänumeroon Australian Uudessa Etelä-Walesissa. Tuo puhelu johti poliisin kannabisviljelmille, jotka hänen äitinsä oli jemmannut autotalliin.

Lapsen kerrotaan soittaneen poliisille hieman puolenyön jälkeen tiistaina. Puhelussa hän oli kysynyt poliisia ja kuulostanut ilmeisesti stressaantuneelta. Sitten hän katkaisi puhelun.

Poliisit riensivät välittömästi tytön kotitalolle tarkistaakseen, että kaikki oli kunnossa. Hätäkeskuspäivystäjä oli päättänyt lähettää viranomaiset paikalle, koska oli huolissaan siitä, että kyseessä olisi joku, joka tarvitsi apua, mutta ei pystynyt puhumaan.

LUE MYÖS: Mies vuokrasi huoneen pariskunnalle – järkyttyi nähdessään sen vierailun jälkeen: "Aloin siivota paikkoja maanisesti"

Valo autotallissa kiinnitti poliisin huomion

Myöhemmin selvisi, että kyseessä oli tosiaan ollut vain pilapuhelu. Joka tapauksessa poliisit kertovat, että tytön soitto johti heidät kannabisviljelmän äärelle.

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

5-vuotias soitti pilapuhelun hätänumeroon – poliisit löysivät autotallista jotain hyvin laitonta: "Tapaus oli ensimmäinen laatuaan 18 vuotta kestäneen urani aikana"

– Viranomaiset koputtivat oveen, mutta eivät saaneet asukkaita hereille ennen kuin huomasivat, että autotallissa oli valot päällä. Kun he menivät sisälle, he löysivät 15 kannabiskasvin viljelmän, poliisien edustaja kertoi Daily Mail Australia -sivustolle.

30-vuotias nainen pidätettiin ja kasvit vietiin tutkittavaksi. Hänen kerrotaan olevan yhteistyöhaluinen asian tutkinnan suhteen.

Nainen tulee todennäköisesti saamaan rikossyytteen kannabiksen kasvattamisesta. Asiaa käsitellään oikeudessa 22. huhtikuuta.

Poikkeuksellinen tapaus

Poliisipiirin ylikonstaapeli Peter Northey kertoi Illawarra Mercury -sivustolle, että tapaus oli äärimmäisen poikkeuksellinen.

– Tällainen tapaus oli ensimmäinen laatuaan 18 vuotta kestäneen urani aikana, mutta olemme kiitollisia, että näin kävi.

Northey toteaa, että huumeiden hallussapito on vakava rikos. Hän rohkaiseekin kaikkia, joilla on siitä tietoa, menemään poliisin juttusille

LUE MYÖS: Poliisi soitti kertoakseen, että perheen katolla oli koira – joutui toistamaan ilmoituksensa hämmentyneelle omistajalle: "Jos en olisi nähnyt sitä, en olisi uskonut"

Lähteet: Dailymail.co.uk, Mirror.co.uk

Lisää aiheesta:

Mitä ihmettä tämä mies teki pizzerian hormissa? – "Ei tällaista näe joka päivä"Brittiperheen pihalla lojunut "ruumissäkki" aiheutti poliisioperaation – hilpeä totuus paljastui pian: "Minun piti selittää, että en ollut tappanut ketään"Äiti sai insuliinisokin ja menetti tajuntansa – 5-vuotias Josh hoksasi soittaa hätänumeroon leluambulanssinsa ansiosta: "Hän oli erittäin urhea"3-vuotias lähti omille teilleen päiväkodista Saksassa – etsijöitä kohtasi traaginen näky: "Miten voi olla, että kukaan ei ole tästä vastuussa?”Kuva äidistä ja ostoskärryissä olevasta vauvasta järkyttää: "Olisin ottanut vauvan ja soittanut poliisille"Isä syötti vauvalle vahingossa chiliä ja kertoi siitä somessa – pian olivat poliisit ovella
LapsetKannabisPoliisiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 6.12.17:40
    Viidakon tähtöset

    Yrittäjä Emmi Lehtomaa odottaa perheenlisäystä: "Meistä tulee suurperhe"

  • 5.12.22:27
    Itsenäisyyspäivä

    Hugon, 6, näkökulma Suomen itsenäisyyteen: "Saa hyppiä trampalta, vaikka aidan yli!"

  • 4.12.21:50
    Gaza

    Gazassa edessä karu talvi: "Avuntarve valtava"

  • 4.12.18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 4.12.09:55
    Kela

    Näin elatustuen ja elatusavun määrät muuttuvat vuonna 2026