Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

3T: Renkaat kuluvat Suomessa nopeammin – tässä syy!

Etenkin keväällä ja alkukesästä renkaat ovat kovilla, kun talvirenkaat ovat jättäneet tien pinnan karheaksi.
Etenkin keväällä ja alkukesästä renkaat ovat kovilla, kun talvirenkaat ovat jättäneet tien pinnan karheaksi.Shutterstock
Julkaistu 17.06.2013 10:56(Päivitetty 17.06.2013 11:01)

3T-verkkolehti uutisoi karkean tienpinnan kuluttavan Suomessa renkaat 4–5 kertaa nopeammin kuin muualla.

Suomessa tiet kuluttavat renkaat loppuun 4–5 kertaa nopeammin kuin muissa maissa, uutisoi 3T. Etenkin keväällä ja alkukesästä kulutus on kovaa, kun talvirenkaat ovat karheuttaneet teitä.

– Kesä–heinäkuun vaihteeseen saakka ajaminen rasittaa rajusti rengasta. Sitten renkaisiin kohdistuva kuormitus vähenee, koska tien karkeus on silottunut, ja tien pintaan talvella kertyneet epäpuhtaudet ovat sulaneet lämmenneeseen ja sileytyneeseen tien pintaan, Nokian Renkaiden teknisen asiakaspalvelun päällikkö Matti Morri kertoo 3T-lehdessä.

Myös Autonrengasliiton puheenjohtaja Jarmo Nuora toteaa, että kuluma on suurempi huonokuntoisilla teillä.

– Kuljettajan pitää olla tarkkana renkaiden kanssa, sillä vastuu on hänellä. Laki edellyttää kesärenkailta vähintään 1,6 millin urasyvyyttä, mutta turvasuositus sadekelillä on vähintään neljä milliä, hän toteaa lehden haastattelussa.

Laadukkaat ja hyväkuntoiset renkaat myös kuluttavat vähemmän polttoainetta kuin huonokuntoiset. Siksi edullisin rengas ei ole aina paras vaihtoehto, sillä niissä käytetään vähemmän laadukkaita materiaaleja.

Pidä huolta renkaistasi:

– Vältä urissa ajamista, sillä niissä kulumisen esiin tuoma kiviaines hioo rengasta kuin hiekkapaperi. Luonnollisesti kuopat ja teräväreunaiset tiet tekevät hallaa renkaan kunnolle.
– Tarkasta rengaspaineet säännöllisesti. Jos renkaassa on 20 prosenttia liian vähän ilmaa, sen käyttöikä vähenee viidesosan suunnitellusta ja 30 prosenttia liian alhainen rengaspaine jo puolittaa käyttöiän. – Muista järkevä ajotyyli: Nopeat kiihdytykset ja jarrutukset kuluttavat renkaita nopeammin. – Renkaiden elinikää voi pidentää myös vaihtamalla niiden paikkaa 8 000 kilometrin välein, sillä etu- ja takarenkaat kuluvat eri tahtiin.



Lähteet: 3T – Renkaat kuluvat Suomessa nopeammin, Nokia Renkaat

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Moni autoilija toimii renkaiden kanssa lain edellyttämällä tavalla, mutta ei ehkä kannattaisi – "Erityisen vaarallinen yhdistelmä"Pienellä vaivalla lähes 200 euron säästö polttoainekuluissaMoni autoilija tekee syksyllä kriittisen havainnon, mutta lykkää vääjäämätöntä kevääseen – tiedätkö, missä menee sakkorenkaan raja?Huolestuttava havainto: Jopa 125 000 suomalaista ajaa talvirenkailla läpi koko kesän – kerrataanpa siis perusasiat"Realismia on, ettei kaikilla ole varaa uusiin renkaisiin" – onko halvempi aina huonompi ja uskaltaako kumeja ostaa käytettynä? Oikea ajotapa ja huolto tuplaavat kesärenkaidesi kilometrit – mutta miten?
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeista

  • Eilen18:55
    Verkkohuijaukset

    Nyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus

  • Eilen16:52
    Ruoka

    Mitä päivälliseksi? Tätä Hanna Partanen suosittelee perussalaattiainesten sijaan – "Paljon enemmän kuitua"

  • Eilen14:33
    Syöpä

    Tutkimus havaitsi kohonneen suolistosyöpäriskin yllättävällä ryhmällä

  • Eilen11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä