Vappujuhlijoiden jäljet saatiin Helsingin Ullanlinnanmäellä siivottua torstaina aamupäivään mennessä.
Helsingin kaupungin piiripuutarhuri Sampo Sainio kertoo Mika Tommolan haastattelussa, että yksi siivousryhmä aloitti vappujuhlijoiden jälkien siivoamisen Ullanlinnanmäellä ja toinen Esplanadilla vappupäivän jälkeisenä yönä kello kolmelta.
Ullanlinnanmäeltä juhlijoiden jäljiltä löytyi tyhjien kuohuviinilasien ja -pullojen sekä muiden roskien lisäksi muun muassa kangaskasseja sekä miesten kalsarit.
– Tänä vuonna on siistimpää kuin monena muuna vuonna. Tietysti meillä oli täällä 60 työntekijää töissä jo eilen (vappupäivänä), mutta kyllä ihmiset ovat vieneet roskat roskalavoille yllättävän hyvin, piiripuutarhuri kehuu Huomenta Suomessa.
Lue myös: Jopa 3 kilometrin korkeudessa vappupäivänä lentäneet dronet aiheuttivat Helsinki-Vantaan lähellä vaaratilanteita: ”Pahimmillaan seuraukset olisivat voineet olla hyvin vakavia”
Sainio kiittelee juhlijoita hyvin menneestä vapusta.
– Polkupyöriä on puiston reunoilla vielä jonkin verran. Kannattaa käydä hakemassa oma pyörä pois. Niitä ei viedä roskalavoille vaan ne jäävät tänne kyllä, hän toteaa.
