HJK selkäsaunotti walesilaisen Bangor Cityn Mestarien liigan maaliennätyksellä kotipelissään 10-0 (2-0) ja jatkoi yhteistuloksella 13-0 kolmannelle karsintakierrokselle. Seuraava vastus on kroatialainen Dinamo Zagreb.
Klubi hallitsi isännöimäänsä mittelöä suvereenisti nopeutensa turvin. Maalipaikkoja se loi puolisen tusinaa, ennen kuin Alexander Ring ja Berat Sadik iskivät osuman mieheen taukovihellyksen edellä.
- Joukkue pursusi peli-iloa ja oikeaa asennetta. Alusta saakka saimme vastaiskuja ja kun saimme yksi, kaksi maalia peli vapautui, HJK:n päävalmentaja Antti Muurinen kertoi.
Muurinen pääsi kierrättämään kamppailuissa vaihtopenkkiä kentälle niin hyvin, että 18-vuotias hyökkääjälupaus Kastriot Kastrati onnistui viimeistelyssä jopa kahdesti. Lievästä aivotärähdyksestä kärsivän Jari Litmasen paluuta tositoimiin odotetaan lähiaikoina.
- Kassu on monelle tuntematon suuruus, sellainen luonnonlapsi. Kaksi maalia ja kädet ylös. Tosi lupaava, perästä varmasti kuuluu, Muurinen taustoitti.
Kotimaan liigaotteluiden kera HJK on nyt toukokuun lopusta lähtien voittanut kaikki pelaamansa 12 ottelua peräkkäin. Kotikentällään Klubi on voittanut kaikki kauden pelinsä, joten odotukset Zagreb-taiston ensimmäiseen osaan ovat siltä osin lupaavat ja isotkin.
- Vanha totuus on, että vierasjoukkue ei saisi saada maaleja. Meidän taas pitäisi tehdä vähintään yksi, sillä täällä se on helpompaa.
- Kotona on oltava ei-uhkarohkea, mutta ainakin vähän rohkea, valmentaja Muurinen mottosi.
Sumo video id
