1,5 vuotta sitten Kosti-kissa katosi – perhe oli jo luopunut toivosta, kun Nita Pyykkö sai shokkipuhelun: "9-vuotias itki tunnin, koska oli niin onnellinen"
Porvoolaisperheen kissa löytyi oltuaan 1,5 vuotta kateissa. Omistaja muistuttaa, että sisäkissatkin on tärkeä siruttaa ja rekisteröidä.
Kosti-kissa tuli Nita Pyykön perheeseen pentuikäisenä vuonna 2013. Sisäkissassa vaikuttaa olevan hieman seikkailijan vikaa. Kerran se pääsi livahtamaan ulos ja väisteli kiinniottoyrityksiä kuukauden päivät.
Viikkoja kestänyt karkumatka kalpenee viimeisimmän tapauksen rinnalla. Heinäkuussa 2019 Kosti pääsi luikkimaan ulos Pyykön kodin yläkerran avoimesta ikkunasta. Lemmikkiä etsittiin kaikkialta ja katoamisilmoitusta jaettiin paikallisryhmissä. Kukaan ei ollut nähnyt Kostia vilaukseltakaan.
Tuli syksy, talvi ja kesä. Perhe luopui toivosta.
– Järjestimme hautajaisetkin mielellisesti ja lapsille puhuttiin, että tuskin enää Kosti tulee takaisin, kun on ollut niin pitkään karkuteillä ja kukaan ei ole nähnyt, Nita muistelee.
Tammikuussa 2021 Kosti osoitti, että toivoa ei olisi kannattanut heittää kaivoon.
Lue myös: Seitsemän vuotta kateissa ollut kissa palasi kotiin juuri ennen joulua: "Älkää koskaan luovuttako"
Lapsi liikuttui kyyneliin
Lauantaina 16. tammikuuta Porvoossa oli parinkymmenen asteen pakkaset, kun Kosti jäi kiinni loukkuun noin 8 kilometrin päässä kotoaan. Eläinsuojeluyhdistys tunnisti kissan sirun avulla, ja maanantaina Nitan puhelin soi.
– Se oli pienimuotoinen shokki.
Nita oli helpottunut mutta samalla peloissaan. Olisiko Kosti niin huonossa kunnossa, että se jouduttaisiin lopettamaan? Hän ei heti kertonut kissan löytymisestä perheen lapsille, jotka olivat jo kertaalleen luopuneet lemmikistään.
Kostin nähtyään Nita soitti miehelleen, että tämä voi kertoa lapsille ilouutiset: karkuri palaisi kotiin.
– Täällä 9-vuotias itki tunnin, koska oli niin onnellinen, Nita kertoo.
Juttu jatkuu kuvan alla.
Karkumatka teki Kostista rohkeamman
Seuraavana päivänä Nita vei Kostin eläinlääkärille. Huolimatta pitkästä karkumatkastaan ja tammikuun pakkasista kissa voi hyvin: maksa-arvot, munuaisarvot ja verensokerit olivat kunnossa eikä anemiaa tai paleltumia ollut. Vain ruokkoamattomasta turkista ja hilseilevästä ihosta huomasi pitkän seikkailun.
Mahdollisten loistartuntojen varalta Kosti sai matolääkityksen. Varotoimena herra majailee kylpyhuoneessa pari viikkoa, jottei se tartuta perheen kahta muuta kissaa.
Nita epäilee, että Kosti on ollut jossain toisessa kodissa tai ihmisten kanssa muuten kontaktissa, sillä lähtökohtaisesti arka eläin ei ole villiintynyt vaan tullut paljon rohkeammaksi ihmisten suhteen.
– Aiemmin vain minä ja perheen 9-vuotias saimme nostaa Kostia ja pitää häntä sylissä. Nyt hän ottaa rakkauden vastaan kaikilta.
Kuka tahansa kylpyhuoneeseen menevä saakin varautua siihen, että siellä pitää antaa rakkautta ja rapsutuksia.
Juttu jatkuu kuvan alla.
Sisäkissatkin on tärkeä siruttaa ja rekisteröidä
Kostin tapaus muistuttaa, miksi sisäkissatkin on tärkeää siruttaa ja rekisteröidä. Nita kertoo, että vaikka perheessä on painotettu ovien ja ikkunoiden sulkemista, aina välillä joku saattaa olla huolimaton.
Nita kehottaa lemmikkinsä kadottaneita pitämään toivoa yllä.
– Olin jo toivon menettänyt, mutta kyllä sitä näköjään kannattaa pitää yllä – ei sitä ikinä tiedä.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit tai lisää kissoista!
Uusimmat
-
10:46
Kourimiskohussa ryvettynyt F1-kuski kommentoi viimein irvokasta somevideotaan: "En ole ylpeä siitä"
-
10:44
Leijonien koronaryppäässä tartunnan saanut Ässät-hyökkääjä jälleen pelikunnossa – kuvaili seuran podcastissa tuntojaan: "Elämäni pisimmät kaksi viikkoa"
-
10:43
Vahvistus: Volvo lopettaa polttomoottoriautojen valmistuksen
-
10:40
Tomi Björck mykistyy ketsupilla kuorrutetusta annoksesta julkkisten MasterChef VIP -sarjassa: "Harvoin jään täysin sanattomaksi"
-
10:37
Sipoossa etsitään jään läpi vajonnutta potkukelkkailijaa
-
10:31
Puhemieheltä vakava muistutus Marinin hallitukselle, pääministeri ampui syytöksiä alas – MTV Uutiset sai kirjeenvaihdon haltuunsa
-
10:18
Nordean palveluissa luvassa mittava katko – käteisnostot, verkkopankki, laskuautomaatit ja MobilePay pois käytöstä, korttimaksaminenkin takkuaa
-
10:17
Kohtuuton kiire voi pilata muuten ihanteellisen työn – joka viides suomalainen palkansaaja tekee töitä, joissa kaikki mittarit ovat punaisella
-
09:58
Erika Vikmanin viestiboksiin kilahti vähättelevä viesti – myös Arttu Wiskari nosti alaa koskevan aiheen esiin ja pyytää keskustelua asiasta
-
09:50
Luulitko, että kevät saapui pysyvästi? Talvi palaa voimalla: Luvassa lunta ja hyytävää pakkasta ainakin kuun loppuun asti
-
09:42
Patrik Laineen joukkue syvässä lamassa – John Tortorella vastasi potkukysymyksiin
-
09:39
Elina Lepomäki: Kirsi Pihan vetäytyminen oli shokki, mutta kokoomus ei ole kriisissä – "Olisi huolestuttavampaa, jos tässä puolueessa juostaisiin jonkun mestarin perässä"
-
09:31
Koronavuoden kova hinta: Työttömien määrä kasvoi kymmenillä tuhansilla – eritoten Uudellamaalla karut luvut
-
09:20
Hengenvaarallista! Perhe pystytti teltan aivan järjettömään paikkaan Englannissa
-
Väriä vanhempien makuuhuoneeseen – tässä ovat Kotoisa-jakson tuotetiedot Mainos
-
09:16
Yle: Espoossa ja Vantaalla jopa muiden kuntien asukkaita rokotettu jonon ohi – Saksassa AstraZenecan rokote ei kansalle kelpaa, annoksia varastossa tuhansittain
-
09:07
Mitalisuosikki jättää hiihdon MM-kisat kesken – Venäjälle kaksi tuntuvaa takaiskua
-
08:45
Mikko Koskisen asema horjuu Edmontonissa – sai uuden kilpailijan, näyttöpeli meni pipariksi
-
08:35
NHL:n yön suomalaiset: Nuorten MM-tähdeltä kunnianhimoinen yritys – Ville Husso esti kaikkien aikojen debyyttimaalin
-
08:30
Pahasti kärsineet opiskelijaravintolat eivät pääse ravintolasulun ja tuen piiriin, vaikka kaikki asiakkaatkin etäilevät kotona: "Älytön tilanne"
-
Lataa lisää