Ilmoituksensa mukaan keihäänheittäjänä huipulla tähän kauteen päättävä Tshekin Jan Zelezny ei voita pitkällä ja menestyksekkäällä urallaan Euroopan mestaruutta. Kolme kertaa sekä olympiavoiton että maailmanmestaruuden napannut Zelezny sijoittui Göteborgin EM-finaalissa keskiviikkona kolmanneksi.
- Kysyitte minulta tunnelmiani viimeisistä isoista mestaruuskisoistani? Tunnen oloni hyvin väsyneeksi, mutta myös iloiseksi, koska monet ihmiset eivät uskoneet minuun, ja näytin, että iästäni huolimatta voin vielä heittää nuorten poikien kanssa, 40-vuotias Zelezny sanoi kisan jälkeen toimittajille.
Voiton finaalissa valtasi Norjan Andreas Thorkildsen tuloksella 88,78. Suomen Tero Pitkämäki venyi toiseksi tuloksella 86,44.
- Riskeerasin kaikkeni ensimmäiseen heittooni ja se taktiikka kannatti, Zelezny kertasi pronssia tuloksella 85,92 tuonutta avausheittoaan, joka on myös yli 40-vuotiaiden maailmanennätys.
Zelezny sivusi kolmannella sijallaan vuoden 1994 parasta sijoitustaan EM-kisoissa. Hänen ennätyksensä 98,48 on kestänyt maailmanennätyksenä kymmenen vuotta.
- Kilpailin ensimmäistä kertaa EM-kisoissa, kun olin 20-vuotias (vuonna 1986) ja sijoituin 17:nneksi. Nyt olen paljon parempi kuin 20 vuotta sitten, Zelezny hymyili.
(MTV3-Reuters)
