Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 50 000 tablettia takavarikkoon – kadulla kaupitellut lääkkeet mahdollisesti väärennetty

Julkaistu 13.06.2017 11:02
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi on paljastanut laajan Helsingin kaupungin alueella tapahtuneen lääkekauppan. Myyntiartikkeleina on ollut päihdyttäviä Rivotril-tabletteja.

Rivotrilin vaikuttava aine on huumeeksi luokiteltu klonatsepaami, jota Suomessa myydään kauppanimellä Rivatril. Lääkettä käytetään päihdetarkoituksiin, esimerkiksi alkoholin kanssa sekaisin käytettynä.

Helsingin poliisi on kevään aikana takavarikoinut 2 milligramman vahvuisia Rivotril-tabletteja yli 50 000 kappaletta. Rikosylikomisario Jukka Paasio Helsingin poliisilaitokselta uskoo lääkkeitä kaupatun erityisesti päihdeongelmallisille, jotka käyttävät vastaavia rauhoittavia aineita.

– Käytännössä kyseiset henkilöt käyttävät lääkkeitä siinä tarkoituksessa, että pää saadaan sekaisin. Kaikki pilllerit on tarkoitettu katukauppaan, ja varmasti vielä on takavarikoitavaa tavaraa kadulla ottamatta pois, hän arvioi.

Rivotril_lääketabletteja_1
Takavarikoitua lääkemäärää kuvaillaan suureksi, ja poliisi selvittää kuinka ne on tuotu maahan.

Mahdollisesti väärennettyjä

Poliisi epäilee, että lääkkeet on saatettu valmistaa laittomasti Euroopassa, sillä väärennettyjä lääkkeitä on tullut ilmi aiemmissa tutkimuksissa. Lääkkeet voivat tällöin sisältää muuta ainetta kuin on väitetty.

– Aineista ei ole vielä tullut lausuntoa. Ostajan näkökulmasta on merkittävä riski omalle terveydelle, jos vedetään mitä tahansa kadulla myydään, Paasio toteaa.

Lääkkeille vaikuttaa olevan kysyntää ja tarjontaa, sillä Paasion käsityksen mukaan Tulli takavarikoinut tänä vuonna vastaavia määriä Rivotrilia. Myös Tampereella tutkittu lääkkeiden levitystä, ja vastaavia lääkemääriä on takavarikoitu myös Ruotsissa.

– Kyllä markkinoita näyttää olevan.

Pillereiden hinta vaihtelee, mutta on Paasion mukaan katukaupassa tällä hetkellä varsin matala. Sadan pillerin purkkeja myydään 50–100 euron hintaan, eli pillerin hinta vaihtelee puolesta eurosta euroon.

Rivotril_lääketabletteja_2Etiketistä huolimatta lääkkeet voivat olla muuta kuin mitä luvataan.

Epäillyt ulkomaalaisia

Rikostapauksia on kolme, ja niiden tiimoilta 10 henkilöä on tutkintavankeudessa. Poliisi ei tutkinnan tässä vaiheessa halua kertoa epäiltyjen kansalaisuutta.

– Epäillyt ovat ulkomaalaisia Suomessa oleskelevia henkilöitä, kertoo Paasio.

Epäiltyjen kertomukset ovat olleet ristiriitaisia, eikä poliisi usko niistä olevan merkittävää apua tapauksen selvittämiseen.

– Osa kertoo esimerkiksi tulleensa keräämään pulloja, ja kieltävät lääkkeiden kaupan, Paasio kertoo.

”Kyse järjestäytyneestä rikollisuudesta”

Poliisi kuvailee pillerikauppaa laajamittaiseksi, ja kertoo kaupan paljastuneen katukauppaan ja välitystoimintaan kohdistuneen valvonnan ja toimenpiteiden ansiosta.

– Määrät osoittavat selvästi, että kyse on järjestäytyneestä rikollisuudesta. Levitys ja maahantuontikanavat olivat valmiina ja organisoitu. Siksi suhtaudumme asiaan vakavasti, Paasio toteaa.

Poliisi kertoo katukaupan aiheuttavan häiriöitä yleiseen järjestykseen ja turvallisuuteen, minkä vuoksi poliisi jatkaa huumeiden katutason myynnin ja käytön valvontaa myös jatkossa. Nyt käynnissä olevassa tutkinnassa on tarkoitus selvittää esimerkiksi aineiden myynti- ja maahantuontikanavat.

Lisää aiheesta:

Katukaupassa liikkuvissa pillereissä vaarallista muuntohuumetta – epäiltyjä kuolemia lähes kymmenenViisi turkulaisnuorta kuollut myrkytykseen kolmen viikon sisällä – syyksi epäillään katukauppaa varten peukaloitua lääke-cocktailiaTaas jättimäinen takavarikko – poliisi takavarikoi Helsingissä yli 300 000 Rivotril-pilleriä, salakuljettajat vangittuErittäin vaarallisen huumeen epäillään aiheuttaneen Suomessa jo kaksi kuolemaa – tieto aineesta tuli poikkeuksellista tietäHuumaavia Rivotril-tabletteja jäi poliisin haaviin pitkin kesää – 22:ta epäillään rikoksistaPelätty albanialainen rikollisryhmä etsi jalansijaa Suomesta – poliisi löysi jääkaapista kilokaupalla kokaiinia ja uutta kauhuhuumetta
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • Eilen17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • Eilen16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • Eilen16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden