Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

WC-pöntön siirto

wc-istuin
wc-istuinCopyright MTV3i/AP GraphicsBank 2002
Julkaistu 13.08.2002 17:09

Hei! Meillä suunnitellaan sauna/pesuhuone remonttia. Asumme vanhassa talossa (rak.-49, mihin on rakennettu sauna n.15 v sitten. Nyt olisi remontin ja toivottavasti suurentamisen aika. Mutta mihin vessanpönttö? Nyt se on "tyylikkäästi" suihkun alla! Ja saunan ovikin on tiellä. Eli voiko pönttöä siirtää esim 30 cm sivuun? Lattiaa olisi tarkoitus nostaa ja laittaa vesikiertoinen lattialämmitys. Toivon vastaustasi, KIITOS.
t. epätietoinen emäntä
Kiitoksia kysymyksestä

Kyllä wc-istuimen voi siirtää tuon verran. Tässä vaihtoehdot.

Helpointa on ostaa ns. töpöhäntä-mallinen istuin, johon voi liittää viemäriputken 90 asteen kulmassa viistosti sivuun. Putki jää näkyviin, mutta voidaan koteloida piiloon pois häiritsemästä, jos se ulkonäöllisesti haittaa.

Toinen keino on asentaa seinään kiinnitettävä wc-istuin. Näitä saa esimerkiksi Idon ja Geberitin mallistosta. Vanhan viemäriputken päälle rakennetaan koko seinän korkuinen tai noin 1 metrin korkuinen kotelo, joka jatkuu sivusuunnassa riittävän pitkälle uutta istuimen sijaintia varten. Tämän sisään sijoitetaan istuimen vesisäiliö ja putkisto. Kotelon seinään kiinnitetään itse istuin.

Terveisin Sakke

Lifestyle

Lisää aiheesta:

McDonald'sin toimitusjohtajan suorasukainen uraneuvo voi "loukata tunteita" – "Kukaan ei välitä..."Kolme selvää tuntomerkkiä: Tunnistat hyvän ja kypsän avokadon helpostiJo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?Mervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!""Pierukävely" voi helpottaa vatsavaivojaNopea konsti irrottaa viinirypäleet tertusta – testaa nerokas kikka!

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 12:03
    Työelämä

    McDonald'sin toimitusjohtajan suorasukainen uraneuvo voi "loukata tunteita" – "Kukaan ei välitä..."

  • 08:14
    Ruokaniksit

    Kolme selvää tuntomerkkiä: Tunnistat hyvän ja kypsän avokadon helposti

  • 07:19
    YouTube

    Jo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?

  • 06:41
    Sairaudet ja taudit

    Mervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!"

  • Eilen18:59
    Vatsavaivat

    "Pierukävely" voi helpottaa vatsavaivoja