Rallicrossin MM-osakilpailun varikolla Kouvolassa kaikilla tuntuu olevan sama näkemys: tämä laji voi kasvaa isoksi.
Marginaalilajina pidetyn rallicrossin EM-sarja muuttui täksi kaudeksi MM-sarjaksi, ja laji on ollut vahvassa nosteessa. Yleisöä, sponsoreita ja mediahuomiota on selvästi aiempaa enemmän.
Taustapiruna on markkinointiyhtiö IMG, joka ryhtyi viime vuoden alussa sarjan promoottoriksi.
- Etsimme uusia projekteja moottoriurheilusta, ja rallicross oli se, jonka todella halusimme. Se on mielestämme paras tuote tv:tä ajatellen, IMG:n moottoriurheilujaoston toimitusjohtaja Martin Anayi kertoo Kouvolan Tykkimäen radan varikolla.
Juuri tässä on syy rallicrossin nousuun ja kasvupotentiaaliin. Laji on kuin tehty televisiota varten. Lyhyet ja hektiset kisat ovat sponsoreille tärkeän PlayStation-sukupolven mieleen.
Hyvä vertailukohta on rallin MM-sarja, jonka promoottorin paikkaa IMG myös harkitsi vakavasti.
- Rallicross on paljon helpompi toteuttaa. Laskimme rallin kustannukset, ja yhden osakilpailun tv-tuotanto maksaa yhtä paljon kuin koko kausi rallicrossissa. Eikä ralli varmasti tuota 12:ta kertaa enempää rahaa, Anayi perustelee.
Ylpeästi äänekäs
Lajin vahvuutena nähdään myös tietynlainen paluu moottoriurheilun juurille.
- Tämä on ainoa moottoriurheilulaji, joka ei yritä olla vihreämpi ja hitaampi. Tässä on kyse tehosta, MM-sarjassa ajava entinen F1-maailmanmestari Jacques Villeneuve sanoo.
- Eivät muutkaan lajit oikeasti ole vihreitä, ne luovat vain sen illuusion. Se on hyödytöntä.
Anayi on samaa mieltä. Koska moottoriurheilu ei yksinkertaisesti ole ekologista, sen ei tulisi teeskennellä.
- Meidän ei pitäisi häpeillä sitä, mitä olemme. Olemme äänekkäitä ja meluisia, ja meillä on oikeat moottorit, Anayi sanoo.
- Katsojat haluavat lisää tehoa. Kukaan ei ole kysynyt, missä sähköautot ovat.
