Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Pitkään himoittu MM-ralli lojuu mystisessä tilanteessa: "Meillä on sopimus valmiina"

2:59Näin MM-rallitiimit kokevat ensi kauden kisakalenterin – WRC-pampulta herkullinen vihjaus YhdysvalloistaNäin MM-rallitiimit kokevat ensi kauden kisakalenterin – WRC-pampulta herkullinen vihjaus Yhdysvalloista
Julkaistu 26.09.2025 07:47
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Kun rallin MM-sarjan kalenteri kaudelle 2026 julkaistiin heinäkuun lopussa, monet panivat merkille, että Yhdysvaltoihin kaavailtu osakilpailu ei toteudu vielä ensi vuonnakaan. Sarjan kaupallisia oikeuksia hallinnoiva WRC Promoter on kuitenkin jo tehnyt sopimuksen kisan järjestämisestä.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Keski-Euroopan MM-ralli 16.–19.10.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

MM-sarjassa ajetaan ensi vuonna tämän kauden tapaan 14 osakilpailua, mutta yksikään niistä ei vieläkään ole Yhdysvalloissa. Toistaiseksi viimeisin MM-ralli Pohjois-Amerikassa ajettiin vuonna 1988, kun Tacoman kaupunki Washingtonin osavaltiossa isännöi kauden seitsemättä osakilpailua.

– Olemme tehneet alusta asti selväksi, että Yhdysvaltoihin mennään vain, jos se voidaan tehdä oikein. Tällä hetkellä edellytyksiä siihen ei ollut, MM-sarjan tapahtumajohtaja Simon Larkin sanoo MTV Urheilulle.

– Olemme kuitenkin täysin sitoutuneita. Meillä on sopimus valmiina heidän kanssaan. Todennäköisesti järjestämme tänä syksynä kandidaattikilpailun, ja jatkamme valmisteluja vuoteen 2027. Olemme erittäin luottavaisia, että uusien sääntöjen ja toivottavasti useampien tiimien myötä voimme silloin debytoida Yhdysvalloissa mahdollisimman vahvalla MM-sarjalla.

Lue myös: Häikäilemätön ratkaisu: Hyundai pelaa kovaa peliä Ott Tänakin kanssa

Lue myös: Hyundai teki Ott Tänakin kanssa kovan ratkaisun – asiantuntijalta raaka arvio: "Siitä se tulee, jos tulee"

Yhdysvaltoihin pääseminen on ollut jo pitkään MM-sarjan keskeisimpiä tavoitteita. Tätä tahtotilaa kuvastaa myös se, että mahdollisen Yhdysvaltain osakilpailun liiketoimintamalli on tavanomaisesta poikkeava. WRC Promoter on jo sijoittanut ja sijoittaa yhä huomattavasti rahaa kisan toteuttamiseksi.

Larkinin mainitsema sopimus on tehty Tennesseen osavaltiossa sorateillä järjestettävästä kilpailusta. Ensimmäinen niin sanottu kandidaattikisa järjestettiin jo viime kesänä, ja toinen on siis tulossa tänä syksynä.

– Haasteena on, että laji on aika pieni laji siellä. Nyt sinne on alkanut rantautua Rally2-luokan kalustoa, ja sitä kasvatetaan siellä, mutta järjestelyt ovat tosi pienen porukan hommaa, sellaista kyläkisamaista touhua verrattuna Nascariin ja Indyyn, MTV Urheilun asiantuntija Riku Tahko sanoo.

– Varmasti on haaste löytää organisaatio, jolla sitä voitaisiin ruveta toteuttamaan. Keskusteluita käydään kai koko ajan, mutta vielä se ei ole valmista. Autonvalmistajien näkökulmasta sinne pitää mennä heti, kun vain mahdollista.

Tiettävästi ainakin MM-sarjan turvallisuustandardit ovat vielä huomattavasti korkeammat kuin mitä Yhdysvalloissa on toistaiseksi nähty.

– Ehdottomasti Yhdysvallat tarvittaisiin mukaan, mutta olen vuodesta 2014 asti kuullut, että se tulee ensi vuonna mukaan. Vielä se ei ole tullut, Tahkon asiantuntijakollega Janne Ferm huomauttaa.

6:27Asiantuntijat arvioivat: tällainen on MM-rallikalenteri 2026Asiantuntijat arvioivat: tällainen on MM-rallikalenteri 2026

Lisää aiheesta:

Rallin MM-sarjan promoottorilta mehukas paljastus – ”Ihmiset takovat oveani”Suomalaiskuskin 200 000 euron satsaus vaarassa tärveltyä täysin yllättäen: "En osannut odottaakaan tällaista"MM-rallissa suuri laajenemissuunnitelma – promoottori pudotteli maiden nimiäRallin MM-sarjan pomolta painavaa tekstiä lajin nykytilasta – "Nämä ovat elintärkeitä aikoja"Rallia uhkaa karu jama – Jari-Matti Latvalalta radikaali ehdotusRallin MM-sarjaan suunnitteilla kiehtova lisämauste – asiantuntijat eri linjoilla tulevista askelmerkeistä: "Haluaisin nähdä vaihtoehtoja"
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen07:48
    Ott Tänak

    Hyundai teki Ott Tänakin kanssa kovan ratkaisun – asiantuntijalta raaka arvio: "Siitä se tulee, jos tulee"

  • ke09:06
    Ott Tänak

    Häikäilemätön ratkaisu: Hyundai pelaa kovaa peliä Ott Tänakin kanssa

  • ti10:54
    Toyota

    Kalle Rovanperän ahdinko kasvaa – suomalaistähdeltä hurjat vaatimukset loppukauteen

  • ma06:04
    Ott Tänak

    Ott Tänakista kiertää huima huhu: "Puoli-ilmainen mies"

  • 21.9.06:53
    Ralli

    Helsingissä tehdään tv:tä yli miljardille ihmiselle – mullistava tuotanto suomalaisvoimin: "Maailman makein laji"