Pieni osa Gazan koululaisista on päässyt jatkamaan kouluaan marraskuun aikana, kiitos vapaaehtoisten opettajien ja väliaikaisten koulurakennusten.
Kymmenvuotias Mohammed Hamid on yksi heistä. Hän asuu perheensä kanssa leirillä kankaista kyhätyssä asumuksessa Khan Younisissa.
Hamid on nyt viidennellä luokalla. Yli vuoden tauko opetuksessa on hänen osaltaan ainakin toistaiseksi ohi.
Katso ylläolevalta videolta, millaista koulunkäynti on väliaikaiskoulussa.
Valtava määrä lapsia ilman koulua
Gazassa on yli 625 000 koululaista ja opiskelijaa, joiden koulu loppui virallisesti 13 kuukautta sitten, kun Israel aloitti maahyökkäyksen alueelle. Lähes 90 prosenttia kouluista on tuhoutunut hyökkäyksessä, arvioi Pelastakaa Lapset -järjestö.
Pari viikkoa sitten vapaaehtoiset alkoivat järjestää opetusta pakolaisiksi joutuneille lapsille.
Nyt noin 630 oppilasta on alkanut jälleen käydä koulua riskeistä huolimatta. Koulua käydään Gazan eteläosissa, joiden uskotaan olevan muita turvallisempia.
"Toivomme, että sota loppuu"
Vaikka Hamid onkin iloinen siitä, että pääsee väliaikaiskouluun, on hänellä silti yksi suuri toive.
