Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreiden Touko Aalto on putoamassa eduskunnasta – KSML: Lähti vaalivalvojaisista kesken illan

0:57Paavo Väyrynen: Meitä ei otettu mukaan vaaliohjelmiin, vaikka olemme eduskuntapuolueToinen putoaja Paavo Väyrynen happamissa tunnelmissa alkuillasta.
Julkaistu 14.04.2019 22:19(Päivitetty 14.04.2019 23:22)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Kun Keski-Suomen äänistä jo yli 90 prosenttia on laskettu, vihreiden entinen puheenjohtaja Touko Aalto on putoamassa eduskunnasta.

Vihreät ovat saamassa Keski-Suomen vaalipiiristä yhden paikan.

Kyseistä paikkaa ei ole kuitenkaan nappaamassa vihreiden entinen puheenjohtaja Touko Aalto, vaan 27-vuotias opiskelija ja Jyväskylän kaupunginvaltuutettu Bella Forsgren.

Touko Aallon henkilökohtainen äänisaldo on Keski-Suomen ääntenlaskennan lähestyessä loppuaan noin 2 900, kun Forsgrenille ääniä on kertynyt yli 4 000.

Touko Aalto on kommentoinut sanomalehti Keskisuomalaiselle tunnelmiaan illasta. Hän lähti vaalivalvojaisista pois kesken illan. 

– Musta se äänimäärä on tosi huono. Toisaalta noin moni ihminen on antanut luottamuksensa. Siitä pitää kiittää ja kumartaa, Aalto sanoo. 

Uupumuksen takia sairauslomalla

Aalto joutui vetäytymään vihreiden puheenjohtajuudesta viime syksynä uupumuksensa johdosta. Hän palasi eduskuntatyöhön sairausloman jälkeen tammikuussa.

STT:n mukaan myös kokoomuksen Susanna Koski on Aallon tavoin pudotusuhan alla.

Keskustalta on eduskunnan jättämässä muun muassa ympäristöministeri . Myös politiikan konkari näyttää lähtevän Arkadianmäeltä.

Kimmo Tiilikainen
Paavo Väyrynen

Lisää aiheesta:

Korhola jäi ulos 45 000 äänellä – Saramo sisään vain 4 900 lipun saaliilla"Aikamoisen myllyn ja julkisen nöyryytyksen läpi" – MTV seurasi tunteiden vuoristorataa kolmen ehdokkaan vaalivalvojaisissaKSML: Teuvo Hakkarainen lähtee ehdolle eurovaaleihin24-vuotias Riikka Karppinen oli Lapin toiseksi suurin ääniharava ja valtakunnan kolmanneksi suosituin vihreä – jäi silti 10 äänen päähän eduskunnasta: "Mielentila on tosi hyvä ja kiitollinen"Paavo Väyrysen traaginen ilta: tippumassa eduskunnasta – häipyi jo omista vaalivalvojaisistaan KSML: Vihreiden Touko Aalto lähtee mukaan eduskuntavaaleihin – "Terveyteni mahdollistaa ehdolle lähtemisen"
Touko AaltoVihreätEduskuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Touko Aalto
  • 19.06.202112:10
    Vihreät

    Vihreiden ex-puheenjohtajat kertovat, miksi puolue kärsi kipeän vaalitappion – "Pidän tätä hirveän suurena virheenä"

  • 19.02.202117:25
    Kuntavaalit

    Uupumuksen takia vihreiden puheenjohtajuudesta luopunut Touko Aalto ehdolle kuntavaaleissa

  • 15.09.202014:00
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Touko Aalto kertoo MTV Uutisille uudesta rakkaastaan: "Hän tipahti taivaalta ihan uutena ihmisenä koronakevään aikana"

  • 13.09.202021:27
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Ensimmäinen pudotus! Hän joutui jättämään Tanssii Tähtien Kanssa -kilpailun ensimmäisenä

  • 13.09.202020:27
    Tanssii Tähtien Kanssa

    "Tämä oli todellinen huumoripläjäys!" Touko Aalto sai tiukkaa kritiikkiä tuomareilta