SDP:n eduskuntavaaliehdokasta vastaan hyökättiin viikonloppuna.
SDP:n eduskuntavaaliehdokas joutui viikonloppuna väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi. Asiasta kertoo puolueen puheenjohtaja Antti Lindtman sosiaalisessa mediassa.
Länsi-Uudenmaan poliisi kertoi eilen tutkivansa kahta lauantaina tapahtunutta välikohtausta, jotka liittyivät vaalityöhön. Toisessa tapauksista tuntematon mies tönäisi vaalimateriaalia kuvannutta ehdokasta ja tarttui tätä vaatteista. Miestä epäillään lievästä pahoinpitelystä ja poliittisten toimintavapauksien loukkaamisesta.
SDP:n eduskuntavaaliehdokas Ella Immonen kertoo Instagram-julkaisussaan poliisin tutkivan häneen kohdistunutta hyökkäystä samoilla rikosnimikkeillä. Asiasta kertoi aiemmin Helsingin Sanomat.
– Vaikka viikonlopun välikohtaus oli pelottava ja sai mielen hetkellisesti matalaksi, en lannistu, Immonen kirjoittaa sosiaalisessa mediassa.
Lindtman: Väkivalta ei kuulu demokratiaan
Lindtman kirjoittaa Facebookissa, että väkivalta ja uhkailu on tuomittava yksiselitteisesti.
– Hyökkäys kampanjoivaa ehdokasta ja hänen tukitiimiään kohtaan on samalla hyökkäys demokratian perusperiaatteita vastaan, Lindtman kirjoittaa.
Lindtman kiittää hyökkäyksen kohteeksi joutunutta edustajaa rohkeudesta jatkaa demokraattista vaikuttamistyötä tapahtuneesta huolimatta.
– Valitettavasti tämä ei ole ainoa kerta kun viime vuosina poliittiset ehdokkaat ovat kohdanneet vakavaa vaalihäirintää. Näen, että koventunut puhetapa ja vihamieliset asenteet voivat muuttua teoiksi.

