Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreiden Suomela painottaa aluevaalien merkitystä – "Näissä vaaleissa ratkaistaan, miltä tulevaisuuden hyvinvointivaltio näyttää"

3:37Vihreiden puheenjohtajasijaiseksi on valittu kansanedustaja Iiris Suomela – tällaisia tavoitteita Suomela asettaa aluevaaleihinVihreiden puheenjohtajasijaiseksi on valittu kansanedustaja Iiris Suomela – tällaisia tavoitteita Suomela asettaa aluevaaleihin.
Julkaistu 03.10.2021 07:24

MTV UUTISET – STT

Vihreät lähtee aluevaaleihin Ohisalon sijaiksi valitun Suomelan johdolla tammikussa. 

Vihreiden puheenjohtajan Maria Ohisalon sijaiseksi perjantaina valittu Iiris Suomela painottaa tammikuisten aluevaalien merkitystä.

Ohisalo odottaa lasta ja jää myöhemmin syksyllä äitiysvapaalle, joten vihreät lähtevät tammikuun aluevaaleihin Suomelan johdolla.

Suomela, 27, on ensimmäisen kauden kansanedustaja Pirkanmaan vaalipiiristä.

– Näissä aluevaaleissa ratkaistaan, miltä tulevaisuuden hyvinvointivaltio näyttää. Jatkammeko me uudistamista ja kehittämistä vai menemmekö me supistamisen ja pysähtyneisyyden tielle, Suomela sanoi puheessaan vihreiden puoluevaltuuskunnalle Lahdessa.

Lue myös: Feministi ja Suomen nuorin kansanedustaja – tällainen on Ohisalon sijaiseksi valittu Iiris Suomela

"Näissä vaaleissa voidaan torjua eriarvoisuutta"

Suomelan mukaan aluevaaleissa on ennen muuta kyse palveluista, kuten esimerkiksi neuvoloista, lastensuojelusta, mielenterveyspalveluista, vammaispalveluista ja päihdeongelmaisten auttamisesta.

Suomelan mukaan vaaleissa on kyse myös terveyspalveluiden sijainnista ja siitä, miten palveluiden pariin pääsee.

– Näissä vaaleissa voidaan turvata laadukkaat palvelut, torjua eriarvoisuutta ja edistää ihmisten yhdenvertaista kohtelua, Suomela summasi.

Suomela kannusti puheessaan toistuvasti vihreitä lähtemään suurin joukoin ehdolle aluevaaleihin. Suomela korosti, että valtuustoihin on tärkeää saada monenlaisia ihmisiä pienten lasten vanhemmista ja sote-alan ammattilaisista pitkäaikaissairaisiin ja ikäihmisiin.

– Tehokkaimmin hyvinvointivaltiota puolustamassa on tietysti, kun lähtee ehdolle ja lähtee kampanjoimaan, Suomela painotti.

Lue myös: Näillä sanoilla Iiris Suomela juhli valintaansa vihreiden puheenjohtajasijaiseksi: "Poliittinen koti nuoruudesta asti"

Aluevaaliohjelma työn alla

Suomelan mukaan keskeisiä teemoja vihreille aluevaaleissa ovat matalan kynnyksen lähipalveluiden varmistaminen ja koronakriisistä eniten kärsineiden ryhmien huomioiminen.

– Nyt koronakriisin jälkeen on erityisen tärkeää panostaa mielenterveyspalveluihin, lasten ja nuorten palveluihin ja myös vanhuksiin eli tunnistaa ne ryhmät, joihin tämä kriisi on osunut kaikista kovimmin, Suomela sanoi tiedotustilaisuudessa puoluevaltuuskunnan kokouksessa.

Suomelan mukaan vihreiden tarkempi aluevaaliohjelma on vielä työn alla.

Harjanne paalupaikalla?

Vihreiden on määrä päättää Ohisalon sijaisesta sisäministerinä 11. lokakuuta, jolloin puoluevaltuuskunta ja eduskuntaryhmä yhdessä päättävät asiasta.

Ohisalon on määrä antaa puoluevaltuuskunnalle ja eduskunnalle esitys ministerikysymyksen ratkaisemisesta. Ohisalon mukaan hänelle on esitetty runsaasti toiveita ministerisijaistuksen suhteen.

Vihreiden puoluekokouksessa syyskuussa helsinkiläinen ensimmäisen kauden kansanedustaja Atte Harjanne sai vahvimman kannatuksen puolueen varapuheenjohtajia valittaessa.

Ohisalo ei lauantaina suostunut arvioimaan sitä, nostaako Harjanteen vahva kannatus varapuheenjohtajavaalissa hänet paalupaikalle ministerinsijaista valittaessa.

– Mietin parhaita mahdollisia nimiä, joita tässä nyt pyörii keskustelussa. Atte sai vahvan mandaatin puoluekokoukselta, mutta toki on hyvä huomata, että olen itse toiminut neljä vuotta varapuheenjohtajana puolueessa.

– Se on itsessään jo tärkeä pesti. Se ei ole arvoton pesti sellaisenaan, Ohisalo sanoi tiedotustilaisuudessa.

Lue myös: Vihreiden Maria Ohisalo ei lämpene Annika Saarikon "erikoisille puheille" veronalennuksista

Lisää aiheesta:

Feministi ja Suomen nuorin kansanedustaja – tällainen on Ohisalon sijaiseksi valittu Iiris SuomelaIiris Suomela sijaistaa Maria Ohisaloa vihreiden puheenjohtajana – Suomela ei kuitenkaan näillä näkymin ole sisäministerin sijainen Maria Ohisalon tuuraaja valitaan aluevaalit mielessä – Iiris Suomela kerää suosiotaSTT: Ohisalolle puntaroidaan kahta sijaista, myös ministerikierrätys mahdollinen: "Toiveita, että nähtäisiin raikkaita kasvoja"Vihreiden äänestysfarssi päätökseen – tässä ovat uudet varapuheenjohtajat Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo valittiin jatkokaudelle – "Tämä on ihan uskomattoman suuri kunnia"
VihreätAluevaalitMaria OhisaloVaalitPolitiikkaYhteiskuntaMielenterveysLastensuojeluSosiaalipalvelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vihreät
  • 17.10.15:41
    Politiikka

    Paperittomien terveydenhuollosta repesi riita – Fatim Diarra: "Vaarallista kiusantekoa"

  • 20.9.18:10
    Ukrainan sota

    Vihreät vaativat lisäpakotteita Venäjälle Ukrainan tukemiseksi: "Riittävän kovaa ja heti"

  • 17.9.16:39
    Politiikka

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • 16.9.18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 5.9.14:35
    Eduskunta

    Vihreät: Näin Suomesta voidaan tehdä hiilineutraali 10 vuodessa – "Piittaamattomuus ilmastokriisistä on haitallista myös taloudelle"