Markku Alén pääsi muistelemaan Dakar-rallia kilpakuorma-auton ratissa Teknavin 11. kauden seitsemännessä jaksossa (ensiesitys 27.4. klo 22.40 MTV3). Vauhtikaksikkomme on tutustunut kattavasti rallin maailmaan myös aikaisemmin.
Rallilegenda Markku Alén on päätynyt Teknavin kanssa testaamaan monipuolisesti erilaisia ralliautoja. Välillä on oltu Italiassa legendaaristen autojen ratissa ja välillä Ranskassa ja Puolassa uutuuksien äärellä. Onpa mukaan mahtunut hauskuuttelua muuan Gigi Gallinkin kanssa.
Alla on koostettuna Teknavin vauhtikaksikon rallitarinat.
---
San Remo Rally, osat 1–5 (Teknavi 4. tuotantokausi, 2012)
Teknavi kutsuttiin mukaan aikamatkalle nautiskelemaan vanhoista legendaarisista ralliautoista San Remon maisemiin. Markku pääsee todella muistelemaan omien kulta-aikojensa menopelejä. Mukana myös suomalainen rallilegenda Juha Kankkunen.
Markku Alén, Gigi Galli ja Mitsubishi Lancer Evo IX (Teknavi 8. tuotantokausi, 2014)
