Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VIDEO: Näin Huomenta Suomi kertoi ensitiedot Estonian onnettomuudesta

52:54Huomenta Suomen Estonia-aamu 28.9.1994 osa 1
Julkaistu 12.09.2014 21:21(Päivitetty 12.09.2014 21:34)
Toimittajan kuva

Pipsa Öhman

pipsa.ohman@mtv.fi

Autolautta Estonian uppoamisesta tulee 28. syyskuuta kuluneeksi tasan 20 vuotta. Pahin merionnettomuus Euroopassa toisen maailmansodan jälkeen vei hautaan 852 henkilöä.

MTV3-kanavan Huomenta Suomi oli vuonna 1994 Suomen ainut aamu-tv-ohjelma. Myös lahden takana Virossa seurattiin turman uutisointia Suomen television kautta.

– Se oli ehdottomasti toimittajanurani mieleenpainuvin päivä, Huomenta Suomen silloinen juontaja Lauri Karhuvaara kertoo.

Kun Huomenta Suomen työntekijät tulivat onnettomuusyönä töihin kello 3.30, toimitukseen oli tullut vasta lyhyt sähke, jossa kerrottiin aluksen olleen merihädässä. Sähkeessä ei kuitenkaan kerrottu, että kyseessä oli matkustajalaiva. Pian tuli kuitenkin toinen sähke ja koko karmea tilanne alkoi hahmottua. Toimittajat alkoivat soitella ympäriinsä lisätietojen saamiseksi. 

– Tällaistahan ei ollut aiemmin sattunut. Tämä kosketti kovasti, koska kaikki meistä on joskus ollut Ruotsin- tai Tallinnan-laivalla. Sitä näki helposti itsensä siellä laivalla, Karhuvaara muistelee.

Karhuvaara sai onnettomuusaamuna suorassa lähetyksessä langan päähän myös Viron silloisen presidentin Lennart Merin, joka pahoitteli onnettomuutta sekä kiitteli suomalaisten pelastustyöntekijöiden toimintaa.

Laivassa oli onnettomuushetkellä 989 ihmistä, joista vain 137 pelastui. Turmassa kuoli eniten ruotsalaisia ja virolaisia. Suomalaisia onnettomuudessa kuoli yhteensä 10. Onnettomuuden syyksi paljastui myöhemmin aluksen keulavisiirin pettäminen myrskyssä.

54:00Huomenta Suomen Estonia-aamu 28.9.1994 osa 2

52:01Huomenta Suomen Estonia-aamu 28.9.1994 osa 3

Lisää aiheesta:

Autolautta Estonian uppoamisesta tulee kuluneeksi 30 vuottaKun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"Lauri Karhuvaara kertoi uutisen Suomen kansalle, kun Estonia upposi – palasi muistoihin herkistyneenä: "Itse voisi olla tuolla"Estonian onnettomuusaamun tapahtumat painuivat ikuisesti Lauri Karhuvaaran mieleen – yksi haastattelu jätti lähtemättömän vaikutuksen: "Hän totesi valtavan tragedian ja sitten hän itki"Nämä Estonia-laivan hylyssä kuvatut videot nostattivat kohun: Harvinainen materiaali paljastaa, miltä aluksen sisällä näytti pian turman jälkeenEstonian uppoamisesta 25 vuotta: MTV:n Kari Lumikero raportoi tragediasta selviytyneitä ensimmäisten joukossa – "Tunnelma oli aivan kauhea"
Estonian onnettomuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Estonian onnettomuus
  • 24.10.10:13
    Venäjä

    Epäily: Venäjä käyttänyt Estonian hylkyä vakoiluun, mediat kertovat

  • 10.10.06:42
    Pelastusoperaatiot

    Lohjalta löytyy ainutlaatuinen allas, jossa harjoitellaan myrskystä pelastautumista – katso video

  • 28.09.202409:44
    Laivaonnettomuudet

    Suomalaisten rakastamaa risteilijää piinasi kahdeksan vuoden kirous – verisiä murhia ja joukkohauta Itämeren pohjassa

  • 28.09.202407:43
    Laivaonnettomuudet

    Autolautta Estonian uppoamisesta tulee kuluneeksi 30 vuotta

  • 27.09.202410:04
    Suomenlahti

    Kun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"