Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Vettel-tuomio revittiin kahtia F1-studiossa: ”Hampaatonta toimintaa, maailmanmestarit pääsevät liian helpolla”

2018 Getty Images
Julkaistu 11.11.2018 06:59
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Sebastian Vettelin selviäminen ilman lähtöruuturangaistusta Brasilian F1-aika-ajojen punnitussekoilustaan sai täystyrmäyksen C Moren studiotiimiltä.

LUE MYÖS: Lewis Hamiltonin temppuilu Kimi Räikkösen ja Sirotkinin edessä ohitettiin tuomaristossa täysin

Tuomaristo ilmoitti kahden tunnin puntaroinnin jälkeen, että Vettel saa huomautuksen ja 25 000 euron sakon, kun hän poistui omin lupineen punnituksesta. Vettel ajoi ensin sääntöjenvastaisesti itse autonsa vaa’alle ja lähti siitä ennen kuin virkailijat ehtivät työntää häntä alas. Vettel rikkoi hätäilyllään vaa’an.

C Moren asiantuntijat Toni Vilander ja Ossi Oikarinen eivät voineet käsittää tuomariston toimintaa. Vettelin laskettiin syyllistyneen lukuisiin rikkeisiin, mutta jokaiselle löytyi FIA:n papereissa hyväksytty selitys. Vilander repi päätöksen kahtia.

– Eihän siinä täytetty kuin neljästä viidestä jutusta yksi, Vilander ihmetteli.

Tuo yksikin asia tapahtui epätavallisella tavalla. Punnituksessa auton moottori pitää sammuttaa, ja Vettel teki sen loppujen lopuksi monien pyyntöjen jälkeen.

Vetteliä vain läpäytettiin ranteelle

Ossi Oikarisen näkemyksen mukaan tuomariston vaihtoehtoina olisi pitänyt olla vain lähtöruuturangaistus tai hylkäys aika-ajosta. Säännöissä on kuitenkin pykälä, joka sallii tuomaristolle tulkinnanvaraa kaikkiin tuomioihin. Ja sitä todella jouduttiin käyttämään.

– Tehtiin asiat niin päin seiniä kuin voi olla, ja sitten saadaan huomautus ja 25 000 euron sakko. Tämä on vähän kuin vain läpäytys ranteelle eikä oikeastaan tule mitään rangaistusta.

– Jotenkin näyttää tämä tuomaritoiminta siltä, että maailmanmestarit kyllä pääsee vähän liian helpolla, Oikarinen sanoi.

– Aika hampaatonta toimintaa, sanon minä, hän totesi ja rypisti oman paperinsa.

LUE MYÖS: Kimi Räikkönen Hamiltonin ja Vettelin rikkeistä: ”Varmaan pienemmästäkin saatu rangaistuksia”

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen pomolta tulikivenkatkuinen palaute tuomaristolle: "Saa kaikki näyttämään tyhmiltä!"Sebastian Vetteliltä erikoinen purkaus oman törttöilynsä jälkeen – edes uusi sääntölinjaus ei saksalaista pelastanutValtteri Bottaksen tyhjentävä vastaus asettaa Lewis Hamiltonin ja Mercedes-johdon väittämät erikoiseen valoon: "Mielestäni se on aika simppeli"FIA-pomo perustelee Räikkösen ja Hamiltonin tapausta: “En usko, että vaikutti lainkaan Kimin aikaan”Miten tästä voi selvitä ilman rangaistusta? F1-studiotiimi listasi Sebastian Vettelin vaakasekoilun lukuisat rikkeetTästä ei rangaistusta? Sebastian Vetteliltä pöyristyttävä temppu Venäjän GP:ssä – "Hyvin vaarallista touhua"
F1Sebastian VettelUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"