Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjältä kylmä viesti briteille ja Maailman matkailujärjestölle – historiallinen erottaminen vahvistui

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 27.04.2022 17:57(Päivitetty 27.04.2022 21:06)

MTV UUTISET

Venäjä kieltää maahantulon yhteensä 287 Britannian alahuoneen jäseneltä, kertoi maan ulkoministeriö keskiviikkona. Kyseessä on vastatoimi sille, että 386 Venäjän parlamentin alahuoneen, duuman, jäsentä pantiin pakotelistalle, ulkoministeriö perusteli.

Britannian alahuoneessa on yhteensä 650 jäsentä.

Venäjä on jo aikaisemmin pannut mustalle listalleen muun muassa Britannian pääministerin Boris Johnsonin, ulkoministeri Liz Trussin, varapääministeri Dominic Raabin ja puolustusministeri Ben Wallacen.

Venäjä erotettiin keskiviikkona YK:n alaisen Maailman matkailujärjestön UNWTO:n toiminnasta. Järjestön mukaan Venäjän valtuuskunta kieltäytyi puolustamasta paikkaansa ja sen sijaan ilmoitti vetäytyvänsä UNWTO:sta ennen kuin keskustelu järjestössä alkoi.

Matkailujärjestö ei ole koskaan aikaisemmin äänestänyt jäsenmaan erottamisesta.

–  UNWTO:n jäsenet ovat lähettäneet selvän viestin: turismi on rauhan ja kansainvälisen ystävyyden tukipilari, ja UNWTO:n jäsenten täytyy ylläpitää näitä arvoja tai ne kohtaavat seurauksia, poikkeuksetta, sanoi UNWTO:n pääsihteeri Zurab Pololikashvili.

Matkailujärjestö on jo aikaisemmin varoittanut, että Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa hidastaa matkailun muutenkin takkuista toipumista koronapandemiasta.

Venäjä varoittaa kolmannen maailmansodan uhkasta – Ulkoministeri Lavrovilta kuultiin uutistoimisto Interfaxin haastattelussa useita uhkauksia

1:40Venäjä varoittaa kolmannen maailmansodan uhkasta – Ulkoministeri Lavrovilta kuultiin uutistoimisto Interfaxin haastattelussa useita uhkauksia

Lisää aiheesta:

USA varoittaa nyt suoraan PutiniaUkrainan pääministeri varoittaa kolmannesta maailmansodastaViron puolustusministeri pitää Kaja Kallaksen etsintäkuulutusta Venäjän informaatio-operaationaVenäjä "ei tule antamaan anteeksi" Yhdysvaltojen päätöstä evätä maan toimittajien viisumitVenäläinen kidutusta vastustava kansalaisjärjestö tuomittiin ulkomaiseksi agentiksi Venäjällä – "Kidutuksesta on tullut osa hallituksen virallista linjaa"Boris Johnsonilla ei ole asiaa Venäjälle, ulkoministeriö ilmoittaa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:29
    Teknologia

    Charlotte-robotista povataan rakennustekniikan mullistajaa: "Hintalapusta nollia pois"

  • 19:22
    Ukrainan sota

    Venäjä ohjus tappoi sotilaita Ukrainan armeijan palkintotilaisuudessa – "Koolla olivat parhaat"

  • 17:31
    YK

    YK: Kansalliset sitoumukset eivät rajoita ilmaston lämpenemistä tarpeeksi

  • 16:28
    Kyberturvallisuus

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • 16:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvaltain lähihistorian käännekohta oli ratkaiseva päivä Dick Cheneyn uralla: "Otti heti homman omiin käsiinsä"