Vanhemmat Ann-Katri ja Roope Ervasti tiesivät, ettei siitä tulisi helppoa. Siitä huolimatta pariskunta päätti lähteä taisteluun saadakseen ensimmäisen yhteisen lapsensa toiseksi nimeksi Ammun.
Myrsky Ammu Emilia Ervasti täyttää pian vuoden ja kolme kuukautta. Virallista nimeä tytöllä ei vielä ole, sillä tytön toista nimeä ei ole hyväksytty lapselle sopivaksi.
Saatuaan nimilautakunnalta hylkäyksen tyttärensä nimestä päättivät Raaseporin Pohjankurussa asuvat Ervastit viedä asian Helsingin hallinto-oikeuteen. Viime viikolla hallinto-oikeudelta tuli kielteinen päätös.
– Nimeä ei ole hyväksytty sillä perusteella, että siitä voi koitua lapselle ilmeistä haittaa. Yhtenä perusteena oli aikoinaan myös se, että on olemassa maataloustuotantoon käytettävä Ammu-tietokoneohjelma, Ann-Katri naurahtaa.


