Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vuotokuvat: Uusi Xperia-puhelin bongattu

Julkaistu 12.04.2016 14:53
Toimittajan kuva

Niko Haikala

niko.haikala@mobiili.fi

Sony saattaa suunnitella uuden C-sarjalaisen julkaisua. Xperia C -puhelimet on tunnettu selfiekyvykkyydestään. Julkisuuteen vuotaneissa kuvissa onkin odotetusti nähtävillä kookas etukamera ja salama.

Viime syksynä Sony julkaisi Xperia C5 Ultran. Puhelimen pääanti muodostui sekä edestä että takaa löytyneistä 13 megapikselin kameroista ja niitä tukeneista salamavaloista. Lisäksi C5 Ultra tarjoili kuuden tuuman näytön ja varsin hoikat näytönreunukset.

Uusissa vuotokuvissa nähty Xperia-puhelin – oletettavasti Xperia C6 – muistuttaa monilta osin Xperia C5 Ultraa. Muotoilussa on samaa henkeä, näytön koko on jälleen kuusi tuumaa ja kookkaalta vaikuttava etukamera salamavaloineen on tälläkin kertaa tosiasia. Puhelimen takakamera näyttää kuitenkin siirtyneen keskeltä vasempaan laitaan.

Xperia Blogin mukaan uuteen Xperia C6:een odotetaan etusalamalla varustetun kameran lisäksi kahden SIM-kortin tukea ja MediaTekin järjestelmäpiiriä. Aiemmissa vuodoissa on puhuttu Helio P10 -piiristä. Tässä vaiheessa puhelimen mahdollisesta julkaisuajankohdasta ei kuitenkaan ole tietoa, ja saadut tiedotkin ovat luonnollisesti varmistamattomia. Xperia C6:n julkaisua kannattaa siis jäädä odottamaan pienellä varauksella.

Lisää aiheesta:

Sony julkistanee uuden huippupuhelimenssa 1. syyskuutaVuotokuvat: Sonyn seuraava huippupuhelin paljastuiSony vilautti uutta pienikokoista älypuhelintaUusi "lippulaivojen tappajapuhelin" vuotokuvissaVuotokuvat: Sonyn uutuuspuhelimessa reunukseton näyttö?Metallireunuksinen uutuus-Lumia vuotokuvissa
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 7.9.19:38
    Puolustusvoimat

    Majuri vei kännykkänsä aivan väärään paikkaan – tuli kalliiksi

  • 7.9.16:19
    Kyberturvallisuus

    HarmBlock -ohjelmisto suojaa lapsia haitalliselta sisällöltä – "Laitteesta tulee yhteensopimaton pornografian kanssa"

  • 4.9.07:00
    Kierrätys

    Suomi on Euroopan häpeäpilkku: Kodeissa lojuu 71 tonnia kobolttia, 6 tonnia tinaa, 118 kultakiloa ja 1,8 tonnia magnesiumia – tästä kyse

  • 3.9.13:22
    Mielenhallinta

    Japanilaiskaupunki suunnittelee kännykkäkieltoa, joka koskisi kaikkia asukkaita

  • 26.8.12:32
    iPhone

    Vihaatko puheluita tuntemattomista numeroista? Pian iPhoneen tulee tärkeä ominaisuus