Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uskomaton tarina: Nainen kantoi vammautunutta, tuntematonta koiraa alas vuorelta yli kuuden tunnin ajan

Nainen löysi loukkaantuneen Boomer-koiran patikkareittinsä varrelta. Kuvituskuva.
Nainen löysi loukkaantuneen Boomer-koiran patikkareittinsä varrelta. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 15.03.2020 20:50

Jenna Lakka

jenna.lakka@mtv.fi

Nainen oli patikoinut isänsä kanssa kolme tuntia, kun he huomasivat polun lähettyvillä vahingoittuneen koiran. Nainen antoi haastattelun aiheesta Pickler & Ben -nimisessä keskusteluohjelmassa. Katso haastattelu yllä olevalta videolta.

Tia-niminen nainen löysi 76-vuotiaan isänsä kanssa patikoidessaan pahasti loukkaantuneen koiran. Koiran luo oli ehtinyt ensin toinen perhe, mutta he eivät kuitenkaan voineet auttaa koiraa, sillä heillä oli mukanaan pieniä lapsia. Koiran omistajia ei näkynyt lähistöllä.

Tia ymmärsi, ettei koira pysty kävelemään eikä näin ollen pääsisi omin avuin vuorelta alas. Tia ja hänen isänsä halusivat auttaa koiraa, joten asiaa pohdittuaan nainen päätti kantaa koiran alas.

Matka kesti yli kuusi tuntia

Lähimpään kylään matkaa oli kuusi mailia, eli lähes kymmenen kilometriä. Nainen nosti noin 25 kiloisen springerspanielin harteilleen ja lähti isänsä kanssa patikoimaan alas vuorelta. Matkaan kului aikaa kuusi ja puoli tuntia.

Nainen kertoo koiran kantamisen olleen äärimmäisen rankkaa. Kantaminen satutti hänen niskaansa, aiheutti päänsärkyä sekä kipuja jalkoihin.

– Olin todella kuollut ja halusin vain luovuttaa. Olin lähes kyynelissä, Tina kertoo Pickler & Benin haastattelussa.

– Kadotimme yhdessä kohtaa polun ja jouduimme patikoimaan lumessa. Se oli yksi vaikeimmista asioista, joita olen eläessäni tehnyt, hän kertoo kokemuksestaan.

Tina kokee saaneensa apua rukouksesta.

– Kun erään kerran lepäämisen jälkeen nostin koiran taas harteilleni, lausuin rukouksen. Tuntui siltä, kuin koko koiran paino olisi nostettu harteiltani. Luulin, että joku toinen patikoija oli takanani auttamassa minua, mutta siellä ei ollut ketään.

– Se oli jumalallinen väliintulo, Tina sanoo.

Koira leikkii maassaTina kantoi loukkaantuneen Boomer-koiran alas vuorelta. Kuvituskuva.Shutterstock

Koira ei saanut kuolettavia vammoja

Koira vietiin eläinlääkäriin heti joukon saavuttua lähimpään kylään. Kuin ihmeen kaupalla koira selvisi ilman hengenvaarallisia vammoja. Ainoastaan sen tassu vahingoittui niin paljon, että se vaati leikkausta.

– Yllättävää kyllä, se ei saanut muita vammoja, mustelmia ja naarmuja lukuun ottamatta, Tina kertoo.

Koiran tassu ei Tinan mukaan tule koskaan olemaan entisensä. Muuten se kuntoutuu täysin.

Tina sai pitää koiran

Koira oli ollut patikoimassa omistajiensa kanssa ja pudonnut kielekkeeltä. Omistajat yrittivät etsiä koiraa kielekkeen juurelta pimeän koittoon asti, mutta eivät onnistuneet löytämään sitä.

Omistajat olivat jättäneet lapun patikkareitin loppupäähän kadotettuaan lemmikkinsä. Näin ollen Tina pystyi soittamaan heille.

– Heidän ensimmäinen kysymyksensä oli, onko koira kuollut, Tina kertoo.

Selvisi, että koiran nimi on Boomer. Omistajien hakiessa Boomerin kotiin selvisi, että perhe oli muuttamassa Arizonaan eikä voinut ottaa koiraa mukaansa. Patikkaretken piti olla koko perheen yhteinen seikkailu ennen kuin koira luovutettaisiin uusille omistajille.

– Mietin asiaa koko yön ja seuraavana aamuna tiesin, että koira oli tarkoitettu minulle, Tina sanoo.

Nainen otti uudelleen yhteyttä koiran omistajiin ja kysyi, voisivatko he harkita koiran antamista Tinalle. Sekä vanhat että uudet omistajat suostuivat. Nyt Tina ja Boomer toipuvat hurjasta kokemuksesta yhdessä.

LUE MYÖS: Koira ryntäsi ankkojen perään hyiseen lampeen Venäjällä ja oli hukkua – rohkea omistaja hyppäsi perään

Lue kaikki lifestyle-artikkelit

Lähde: Pickler & Ben -YouTube-kanava

Lisää aiheesta:

12 vuotta kateissa ollut koira pääsi kotiin Yhdysvalloissa – onni jäi lyhyeksiViranomaisen mukaan oli "liian pimeää" auttaa kiipeliin joutunutta koiraa – somekansa pelasti: "Ei sitä voinut vain jättää"86-kiloinen mastiffi väsähti kesken patikkaretken – pelastusoperaatiosta hitti somessa: "Tarvitsemme kaikki apua joskus"Nääntynyt koira löytyi satojen metrien korkeudesta – pariskunta pelasti Ikea-kassin avulla: "Sen jokaisen kylkiluun saattoi nähdä"Patikoimassa ollut mies pelasti kuolemaisillaan olleen karhunpennun – antoi jopa tekohengitystä!"Olen niin ylpeä tästä koirasta" – järveen pudonnut koiranpentu kulki järjettömän matkan päästääkseen takaisin perheensä luo
LemmikitKoiratPerheHyvän mielen jututLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lemmikit
  • ti20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • 2.11.21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 31.10.06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • 30.10.05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut