Alppihiihdon naisten maailmancupin seuraava osakilpailu lasketaan Yhdysvaltain Resi Stieglerin isän, olympiavoittaja Josef "Pepi" Stieglerin kotikaupungissa Itävallan Lienzissä.
Isä-Stiegler voitti Innsbruckin olympialaisissa 1964 kultaa pujottelussa ja pronssia suurpujottelussa.
Hän oli saavuttanut olympiahopeaa suurpujottelussa jo 1960 Squaw Valleysta. Uransa jälkeen Pepi Stiegler on toiminut hiihtokoulun johtajana Wyomingin Jacksonissa, jossa perheen koti sijaitsee. Maailmancupia laskettiin Lienzissa ensimmäisen kerran 1969, jolloin Yhdysvaltain Judy Nagel voitti naisten suurpujottelun ja pujottelun. Miehissä voittoon laskivat ranskalaiset Patrick Russell ja Jean-Noel Augert.
Ruotsin Anja Pärson on menestynyt Lienzissä parhaiten, sillä hän on voittanut pujottelun 2001 ja 2003 sekä suurpujottelun 2005.
Lienzin 28.-29. joulukuuta laskettavissa osakilpailuissa ovat mukana Suomen Tanja Poutiainen ja Sanni Leinonen.
(MTV3)
